Matrika

Text dotazu

Prosím rada bych se zeptala na, které Matrice dostanu informace o své rodině - a jestli tyto informace najdu na internetu. A nebo jak vubec se k informacím dostanu?

Odpověď

Dobry den,

predpokladam, ze si chcete zacit sestavovat rodokmen. Odbornou radu Vam muze poskytnout Ceska genealogicka a heraldicka spolecnost http://www.genealogie.cz/kontakt.htm. Sbirat informace o rodine by mel clovek zacit asi prave v rodine a u pribuznych. Projit vsechny dostupne dokumenty (rodne listy, oddaci listy, parte apod.).
Hlavnim zdrojem jsou matriky na obecnich uradech v miste, odkud ta rodina nebo nekdo z ni pochazi, narodil se tam a byl tam zapsan v matrice. Pokud prokazete, ze jste prima pribuzna, mate moznost udaje z matriky ziskat. Uzavrene matriky se predavaji do oblastnich archivu. Udaje z matrik pristupne volne na internetu nejsou.