Martialis XII.77

Text dotazu

Dobrý den, rád bych zjistil, zda byl do češtiny přeložen epigram č. 77 z knihy XII. tohoto autora: Marcus Valerius Martialis. V překladech, které provedl Radovan Krátký, epigram není. Je jinde? Třeba v překladech Josefa Dietricha (vydáno pod názvem Básně v roce 1930?

Odpověď

Vážený pane, prošli jsme tři níže uvedené překlady Martiala, ani v jednom z nich epigram XII.77 uveden není. Jiné české překlady jsme nezjistili, kromě Dietrichova, který uvádíte. Ten ale v Národní knihovně bohužel k dispozici není - exemplář uvedený v katalogu je odepsaný jako ztráta. Podle našich informací knihu má například Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. První z knihoven můžete oslovit prostřednictvím této služby.

     Zaznamy vyhledane v databazich NK CR
                                    Datum: 14/05/2009
     Cislo zaznamu:         4
     Hlavni zahlavi    Martialis, Marcus Valerius, ca 42-ca 102
     Nazev               Epigramy / Markus Valerius Martialis ;
Prelozil Dr. Rudolf Kuthan
     Nakl. udaje         Praha : Alois Srdce, 1932 (Prumyslova tiskarna)
     Popis (rozsah)       109, [IV] s. ; 8
     Edice                Kruh cetby ; Sv. 33
     Poznamka            V graficke uprave M. Kalaba
     System. cislo     000937479

     Cislo zaznamu:         8
     Hlavni zahlavi    Martialis, Marcus Valerius, ca 42-ca 102
     Nazev               Vybor epigramu / Marcus Valerius Martialis ;
Prel. a rozmn. orig. Jos. Nemec
     Nakl. udaje         Praha : Ces. akademie : Bursik a Kohout, 1912
     Popis (rozsah)       2 l., 140, 2 s. ; lex. 8
     Edice                Biblioteka klasiku reckych a rimskych ; 20
     Poznamka            Prelozeno z latiny
     System. cislo     000640350

     Cislo zaznamu:         9
     Hlavni zahlavi    Martialis, Marcus Valerius, ca 42-ca 102
     Nazev               Vybor z epigramu / M. Valerius Martialis ;
Prelozil [z latiny] V. Plis
     Nakl. udaje         Praha : Springer a spol., 1948, na obalce
1947 (Jan Andreska vd.)
     Popis (rozsah)       34-[I] s. ; 8
     ISBN                 (Broz.)
     Edice                Prirucni sbirka prekladu ; Cis. 25
     System. cislo     000713189.