Marie Tillová

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi, prosím, podat nějaké biografické informace (či odkazy na
literaturu, kde jsou uvedeny) o Marii Tillové, autorce knihy "Ošetření a
výživa nemocných" vydané v r. 1915?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo dohledat jakoukoli biografickou zmínku o Marii Tillové. Přestože jsme při hledání použili veškeré námi dostupné informační zdroje, viz dále v odpovědi, mohlo by teoreticky pomoci, pokud máte k dispozici jakoukoli další informaci než tu, že napsala knihu "Ošetření a výživa nemocných". Tato informace (např. čím se živila, kde se narodila nebo zda-li měla nějakého významného příbuzného) by nás mohla nasměrovat v dalším pátrání v jiných knihách.

Na začátku vyhledávání jsme použili autoritní bázi (AUT - Databáze národních autorit NK ČR), která je dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ ), ovšem zde není autorka uvedena. Dále jsme hledali, zda nenapsala nějakou další publikaci či byla jinak publikačně činná, ovšem taktéž bez úspěchu.

Používali jsme báze na výše uvedené adrese http://aleph.nkp.cz/F/ - především Českou národní bibliografii (ČNB), online katalog Národní knihovny ČR (NKC), Souborný katalog ČR (SKC) a portál Jednotnou informační bránu (JIB, www.jib.cz ).

Nevím, zda máte knihu "Ošetření a výživa nemocných", my jsme jí vyexpedovali ze skladu pro případ, že by v předmluvě, příp. závěru byly údaje o autorce. Předmluvu sice autorka napsala, ovšem zmiňuje zde pouze téma knihy, bohužel už ne jakoukoli informaci o sobě.

Dále jsme využili digitální knihovnu Kramerius, část periodika (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do ). Zde naleznete zdigitalizovaná výběrová periodika a pomocí formuláře http://kramerius.nkp.cz/kramerius/ShowAdvancedSearch.do?searchType= v nich lze také hledat. Zadali jsme tedy jméno autorky "Marie Tillová" (" slouží k vyhledání přesného termínu, aby bylo zamezeno nerelevantním výsledkům).

Zobrazilo se celkem 41 výsledků (tj. na 41 stránkách v různých periodikách bylo nalezeno toto jméno), ovšem žádný záznam neobsahoval takovou inforamci, která by nám ukázala, že se jedná právě o tuto Marii Tillovou. Jednalo se např. o oznámení úmrtí a jako dcera zesnulého byla uvedena právě Marie Tillová, či se lze setkat s jejím jménem v souvislosti s podporováním ženských spolků, apod. Bohužel, jak jsme již psali, u těchto uvedených dam nemámě žádné indicie, která z nich by mohla být "ta pravá".

Jediný článek, který zcela jistě pojednává o Marii Tillové, je článek v Ženských listech, 15.6.1915, str.16-17. Jedná se ovšem o hodnocení její knihy a informace o autorce tu nejsou vůbec zmíněny.

Informace o využívání digitální knihovny Kramerius naleznete na úvodní straně http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do , důležité je především zobrazování plných textů (vyhledávat můžete odkudkoli) - veřejně (tj. i z počítačů mimo NK ČR) lze prohlížet jednotlivá vydání periodik do roku 1890 a monografie vydané do roku 1880.

Dále jsme využili licencovaný zdroj World Biographical Index Online (jedná se o biografické archivy obsahující životopisné informace o cca 5 milionech osobností všech povolání a hodností), ale ani zde nebyla Marie Tillová uvedena; informace o licencovaných zdrojích přístupných v NK ČR obecně naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3nazev=LicencovanUo.online.databUEze&submenu3=104 , informace konkrétně o World Biographical Index Online http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#wbi .

Marie Tillová nebyla uvedena ani v žádné encyklopedii a biografické knize.

Příkladem uvádíme projité publikace:

* Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.

* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha : Československý kompas, 1925-1933. 7 sv.

* Komenského slovník naučný. V Praze : Nakladatelství a vydavatelství Komenského slovníku naučného, 1937-1938. 10 sv.

* CHURAŇ, Milan a kol. Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století. 2., rozš. vyd.. Praha : Libri, 1998. 2 sv. ISBN 80-85983-65-6 (soubor).

* TOMEŠ, Josef a kol. Český biografický slovník XX. století. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999. 3 sv. ISBN 80-7185-248-1 (soubor : váz.)

Dalším zdrojem pátrání nám byl biografický archiv budovaný Ústavem pro českou literaturu AV ČR ( http://www.ucl.cas.cz/ ), ovšem opět bezúspěšně.

Radíme Vám však kontaktovat knihovnu Ústavu, zda by v jejich fondech nebyla zmínka o této autorce či alespoň další dokumenty, kde by informace mohly být obsaženy. Kontaktní údaje naleznete na adrese http://www.ucl.cas.cz/cs/knihovna/oteviraci-doba  .

Tímto jsou naše biografické zdroje vyčerpány, ovšem pokud máte jakoukoli další informaci o Marii Tillové, neváhejte nás kontaktovat.