Marco Polo - Milion

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, proč Marco Polo pojmenoval svou knihu Milion právě Milion? A dále, jestli byl doopravdy v Číně.

Odpověď

Dobrý den,

na obě Vámi položené otázky bohužel nemůžeme podat zcela uspokojivou odpověď, neboť ani vědci, kteří se cestě a knize Marca Pola věnují, nepředkládají jednoznačné odpovědi.

 

Jak vyplývá z úvodních informací pořadu Českého rozhlasu  a dalších zdrojů, původ názvu knihy je nejasný:

"Existuje celá řada nedoložitelných vysvětlení, proč se vyprávění Marka Pola jmenuje Milion. Tento název se vysvětluje buď velkým jměním rodiny Polových, nebo jako archaická zdrobnělina z pejorativa Emilione. Mohl ovšem vzniknout i na základě toho, že vypravěč často hovoří o vysokých číslech. Vyřčena byla také teorie, že Milion byl odvozen - podobně jako Pohádky tisíce a jedné noci - z toho, že Polův cestopis obsahuje "milion", tedy veliké množství pěkných povídek."

 (zdroj: http://www.radioservis-as.cz/archiv10/29_10/29_nalad.htm )

 

Polův cestopis byl po svém sepsání po dlouhou dobu považován za nereálný (někdy byl označován jako "milion lží"). Krajina, zvyky a popisované události se zdály tehdejším čtenářům neskutečné a vymyšlené. Dnes již víme, že popis Číny a dalších zemí odpovídá realitě. Se zpochybněním některých reálií ovšem přišel v 90. letech tým italských archeologů a britská historička Frances Woodová (a její kniha: Došel Marco Polo do Číny?). Řada světových historiků následně některé informace uvedené v knize Frances Woodové zpochybnila. Důkazy o pobývání Marca Pola v Číně sepsal např. H.U. Vogel (kniha: Marco Polo was in China: new evidence from currencies, salts and revenues ).

Zdá se tedy, že v současné době převažuje názor, že Marco Polo v Číně opravdu byl. Tento spor historiků  ovšem není ještě zcela jednoznačně uzavřen.

Viz též: 

* https://en.wikipedia.org/wiki/Did_Marco_Polo_Go_to_China%3F

* https://www.history.com/news/marco-polo-went-to-china-after-all-study-suggests

* Marco Polo was in China: new evidence from currencies, salts and revenues. Leiden: Brill (Monies, markets, and finance in East Asia, 1600-1900).

 

Použité zdroje

* http://www.radioservis-as.cz/archiv10/29_10/29_nalad.htm

* http://vtm.e15.cz/marco-polo-cestovatel-nebo-baron-prasil

* https://www.novinky.cz/zahr[…]o-polo-skutecne-v-cine.html

* https://plus.rozhlas.cz/byl-marco-polo-v-cine-6634413

* https://www.history.com/new[…]na-after-all-study-suggests

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.09.2018 10:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu