manželství ve vybraných kulturách

Text dotazu

Dobrý den,
poradili by jste mi prosím s vyhledáním odborných knížek,které pojednávají o
manželství v nejrůznějších kulturách? např. africké kmeny, Írán, Indie atd.
Literaturu sháním jako podklad pro svoji diplomovou práci, bohužel zatím
marně.

Odpověď

Dobrý den,

nespecifikovala jste, o jaké konkrétní aspekty manželství se zajímáte, ani která doba je předmětem Vašeho zkoumání.

Naše služba není odborná a tak nemáme kompetence posoudit, zda daná publikace je na dobré odborné úrovni a hodí se jako zdroj k diplomové práci.

Můžeme jedině vyhledat tituly v katalozích podle klíčových slov.

Nějaké informace najdete v publikacích:

* Obuchová, Ľ. (ed.): Zásnuby, sňatky, rozvody : soubor studií pracovní skupiny "Náboženské směry v Asii". Praha : Česká orientalistická společnost, 2003

* Malinowski, B.: Sex a represe v divošské společnosti. Praha : Sociologické nakladatelství, 2007

* Wolf, M.: Women and the Family in Rural Taiwan. Stanford: Stanford University Press, 1972

* De Vos, G. A. - Sofue, T. (edd.): Religion and the Family in East Asia. Osaka: National Museum of Ethnology, 1981

* Vignikin, K. - Vimard, P. a kol.: Familles au nord, familles au sud. Louvain-la-Neuve : Bruylant-Academia, 2005

* Bauer, A.: Kind und Familie in Schwarzafrika : Der Einfluss von Verwandtschafts- und Familienstrukturen auf familiale Erzieherrollen. Saarsbrücken : Breitenbach, 1979

* Sharma, D. (ed.): Childhood, family, and sociocultural change in India : reinterpreting the inner world. New Delhi : Oxford University Press, 2003

* Prakasa Rao, V. V. - Nandini Rao, V.: Marriage, the family and women in India. New Delhi : Heritage, 1982

* Mandani, M.: The Myth of Population Control : family, caste, and class in an Indian village. New York : Monthly Review Pr., 1972

* Das, M. S. (ed.): The Family in the Muslim World. New Delhi: M. D. Publ., 1991

* Freedman, M. (ed.): Family and kinship in chinese society. Stanford : Stanford University Press, 1970

* Knapp, R. G. - Kay-Yin, L.: House, home, family : living and being Chinese.Honolulu : University of Hawai'i Press, 2005

* Ochiai, E.: The Japanese family system in transition : a sociological analysis of family change in postwar Japan. Tokyo : LTCB International Library Foundation, 1997

* Tsuya, N. O. - Bumpass, L. L.: Marriage,Work and Family Life in Comparative Perspective : Japan,South Korea and the United States. Honolulu : University of Hawai´i Press, 2004

* Lee Kwang-kyu: Korean family and kinship. Seoul : Jipmoondang, 1997

* Tailor, C. F.: Život Indiánu Severní Ameriky : rodina, lov, zábava a obřady. Praha : Volvox Globator, 1997

* Kensinger, K. M.: Marriage Practices in Lowland South America. Urbana : Univ. of Illinois Pr., 1984

* Marchinin, V. V. - Udalova I. V.: Mežetniceskije braki : sostojanije, dinamika, problemnyje situacii : po materialam sociologiceskoj ekspedicii v nacional'no-smešannych poselenijach Chanty-Mansijskogo, Oktjabr'skogo i Berezovskogo rajonov Chanty-Mansijskogo avtonomnogo okruga. Novosibirsk : Izdatel'stvo SO RAN, 1998

* New trends in chinese marriage and the family. Neijing : Women of China,1987

* Neuss - Kaneko, M.: Familie und Gesellschaft in Japan : Von der Feudalzeit bis in die Gegenwart. München : C.H. Beck, 1990

* Hasegawa, A.: The Changing Rural Lineal Family in Japan : A Study of Farm Families in Mikkabi-cho, Shizuoka Prefecture. Tokyo : Inst. of Social Sciences Meiji Univ., 1982

* Silverman, E. K.: Masculinity, motherhood and mockery : psychoanalyzing culture and the Iatmul Naven Rite in New Guinea. Ann Arbor: University of Michigan Press, 2001

Možná se Vám bude hodit i elektronický zdroj Anthropology of Middle East, který je přístupný pro registrované čtenáře NK ČR přes elektronický katalog knihovny (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc - stačí, když do vyhledávacího formuláře zadáte název zdroje a následně si zvolíte typ přístupu).

Literaturu si můžete vyhledávat i sama, např. pomocí elektronického katalogu Národní knihovny (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc)  a to zadáním klíčových slov do příslušného pole.

 Pro další informace můžete také zkusit kontaktovat knihovnu Orientálního ústavu Akademie věd ČR (http://www.orient.cas.cz/)  a knihovnu Etnologického ústavu Akademie věd ČR (http://www.eu.cas.cz/index.php?c=144&k=17) .

Prověřený zdroj:

http://sigma.nkp.cz/cze/nkc