Manuskript

Text dotazu

Dobrý den,
pro kolegyni studentku z Itálie sháním informace o manuskriptech notových materiálů těchto skladeb:
Koželuh, Jan Antonín - Koncert pro fagot a orchestr C dur
Krommer, Franz - Kvartet pro hoboj a smyčce č.1 in C
Tvrdí, že je ve vašich katalozích nalezla, ale není si jistá že jde skutečně o manuskripty a ne kopie.
Mohla bych Vás požádat o ověření?

Odpověď

Dobrý den,

knihy ve fondu Národní knihovny ČR v hudebním oddělení máme, ale u prvního zmíněného dokumentu viz:

* Koželuh, Jan Antonín a Voxman, Himie, ed. Concerto for basson and orchestra in C major = Concerto für fagott und orchester C-dur: edition for bassoon and piano [hudebnina]. Wiesbaden: Breitkopf & Härtel, 2000, C1978. 1 klavírní výtah (32 s.) + 1 hlas. ISMN M-004-48516-3.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001802495&local_base=NKC ] Se exemplář nachází ve skladu, který je v rekonstrukci a není možné do dokumentu nahlédnout. Podle záznamu se ale s největší pravděpodobností o manuskript nejedná. Vzhledem k tomu, že má dokument vydavatele a přidělené ISMN, které se dává vydaným dokumentům.

U druhého dokumentu si nejsme jisti, zda jsme našli ten správný. Viz: * Kramář, František. Dva kvartety pro hoboj, housle, violu a violoncello = Zwei quartette für Oboe, Violine, Viola und Violoncello = Two quartets for oboe, violin, viola und violoncello [hudebnina]. 4., nezm. vyd. Praha: Editio Supraphon, 1989. 1 partitura (46 s.) + 4 hlasy. Musica Antiqua Bohemica; No. 42. ISBN 80-7058-043-7.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000100124&local_base=NKC ] Pokud ano, nachází se v národním konzervačním fondu, do kterého momentálně nemůžeme nahlédnout a museli bychom nechat dokument vyexpedovat, což trvá kolem týdne. Podle záznamu z online katalogu se ale též jedná o vydaný dokument. Dokonce se jedná o 4. vyd., proto se domníváme, že se jen stěží bude jednat o původní rukopisné dílo. Pokud byste v budoucnu měla další dotazy, týkající se hudebnin, doporučujeme kontaktovat přímo kolegy z hudebního oddělení, email: OH@nkp.cz