Malířka a sochařka Luisa Černovická

Text dotazu

Dobrý den,

velmi mne zajímá malířka a sochařka Luisa Černovická. Ráda bych se o ní dozvěděla více, o jejím díle, životě, atd. Nemohu však nikde najít více informací. Pomůžete mi prosím?

Děkuji předem za zaslání infa, odkazů, apod.

Odpověď

Dobrý den,

v odborné literatuře se nám k osobě malířky a sochařky Luisy Černovické podařilo dohledat pouze níže uvedené základní informace.

Obsáhlejší heslo k zmíněné malířce uvádí Tomanův Nový slovník československých výtvarných umělců:

"Černovická, Luisa. * 1/1 1903 v Ronově u Val. Meziříčí. Malířka v Praze. Žákyně šk. uměleckých řemesel v Brně (malířská spec. prof. Fr. Süssera a sochařská spec. prof. Jana Lichtága), pak u Rud. Vejrycha a na ukrajin. akademii v  u. v Praze. Studijní cesty v Itálii a v Jugoslávii (studium slovanských krojů). Obor její činnosti je malba figurální, lidový folklor, podobizny (např. kanovníka P. Ludv. Bláhy) a květinová zátiší. Vystavuje od r. 1940 (Č. Budějovice, Havlíčkův brod, Březnice, Jihlava)."

Zdroj. Toman, Prokop, ed. Nový slovník československých výtvarných umělců. I.., značně rozš. vyd. V Praze: Tvar, 1947. s. 145.

Obdobné informace přináší též kniha:

* Malý, Zbyšek, ed. a Malá, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998- . sv. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0.

Licencovaná databáze Lexikon českých výtvarníků (pro registrované čtenáře NK ČR dostupná přes vzdálený přístup http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju ) nabízí podobiznu malířky a následující informace:

ak. mal. Černovická Luisa

birth: 1. 1. 1903, Ronov

dead:

member: Svaz českých umělců

STUDIES

soukromě u Rudolfa Vejrycha

1937 - 1938 Ukrajinská akademie výtvarného umění v Praze

1932 - 1936 ŠUŘ Brno, prof. V. Oppenheimer, J. Lichták, F. Süsser měšťanská škola v Brně obecná škola v Ořechově

 LITERATURE

Informační systém abART - full verze

1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1997, I. A-Č, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava

1947 Dr. Toman Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců, Rudolf Ryšavý, Praha

1940 Sborník Svazu českých umělců v Praze, Praha

poznámky:

* alaph.vkol.cz - Ronov u Valašského meziříčí (Vsetín) ?

cesty po Itálii a po Jugoslávii, studium slovanských krojů žena Josefa Černovického, akademického malíře a spisovatele