Malíř Oldřich Bijok

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, ve kterých knihách je možné najít informace o slezském malíři Oldřichu Bijokovi.

Odpověď

Dobrý den,

stručné životopisné informace o Oldřichu Bijokovi (1. 3. 1930 Karviná -  5. 11. 1992 Karviná) naleznete v následujících publikacích. Obě knihy obsahují v podstatě totožné údaje:

  •  MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1997. I, A-Č. Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998 . s. 160-161. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0. Jeden odstavec + reprodukce obrazu "Bourání Markovy uličky v zimě, 1982-1984 + přehled samostatných a kolektivních výstav
  • Kalendárium regionálních osobností (Havířov a okolí) 2000. V Havířově: Městská knihovna, 2000. s. 37. Jeden odstavec + reprodukce obrazu "Bourání Markovy uličky v zimě, 1982-1984

 

Dále by mohly být nějaké biografické údaje uvedeny v autorském katalogu, který je dostupný ve fondu Regionální knihovny Karviná (http://www.rkka.cz/) či v materiálu k výstavě pořádané v roce 1983, který je k dispozici v  Knihovně Galerie výtvarných umění Ostrava (http://www.gvuo.cz/knihovna.htm). Ve fondu Regionální knihovny Karviná se také nachází publikace "Umělci Karviné", kterou vydala právě RKK a měla by obsahovat i informace o O. Bijokovi.

 

Tvorba Oldřicha Bijoka byla poměrně často prezentována na výstavách zaměřených na karvinské či obecněji severomoravské výtvarníky. K těmto výstavám existují různé několikastránkové katalogy či pozvánky. Pouze část z nich má NK ČR ve svém fondu, ale velmi hojně jsou tyto dokumenty zastoupeny ve fondu Knihovny Galerie výtvarných umění Ostrava (http://www.gvuo.cz/knihovna.htm), Knihovně Muzea umění Olomouc (http://www.muo.cz/knihovna/) a dalších knihovnách působících zejména v moravskoslezském kraji. Žádný z těchto dokumentů jsme neměli k dispozici. Ze záznamů v katalozích je v některých případech těžké posoudit, zda jde skutečně o katalog výstavy nebo pouze o určitou formu pozvánky. Bez fyzického prolistování dokumentu také nemůžeme spolehlivě říci, jak podrobné informace o Oldřichu Bijokovi se v jednotlivých publikacích informace objevují, byť jde vždy o výstavy, jichž se účastnil.

 

 

Použité zdroje

* ART oborová brána Umění a architektura - http://artlib.eu/?locale=cs
* Souborný katalog ČR - https://skc.nkp.cz
* Online katalog NK ČR - https://aleph.nkp.cz/cze/nkc
* katalog Knihovny Galerie výtvarných umění Ostrava http://katalog.gvuo.cz/katalog/
* katalog Regionální knihovny Karviná http://katalog.rkka.cz/opac[…]g=cz&fs=&Itemid=229
* katalog Moravskoslezské vědecké knihovny https://katalog.svkos.cz

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.12.2017 15:36

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu