malíř Jaroslav Kalivoda

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mne malíř Jaroslav Kalivoda, který zemřel jako 22 letý při bombardování Valašského Meziříčí. Údajně velký talent.

Odpověď

Dobrý den,

k mladému začínajícímu malíři, jehož život  byl bohužel velmi záhy zmařen, jsme v nám dostupných zdrojích nalezli následující informace:

"Kalivoda Jaroslav * 23/5. 1923 v Břeclavě na Moravě. Malíř v Praze XII. Studoval 1 rok na odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, pak na soukromé škole S.V.U. Mánes (vlad. Sychra, V. Tittelbach a J.Liesler)."

(zdroj:TOMAN, Prokop, ed. Nový slovník československých výtvarných umělců. sv. 1., značně rozš. vyd. V Praze: Tvar, 1947. str. 455.)

"Jaroslav Kalivoda

23. květen 1923 - 11. duben 1945

malíř

Jaroslav Kalivoda

Jaroslav Kalivoda se narodil v Břeclavi. Převážnou většinu života pobýval ve Valašském Meziříčí, kde studoval Odbornou školu pro zpracování dřeva pod vedením J. Místeckého. Absolvoval také malířskou školu Mánesa v Praze u profesorů Sychry, Tittelbacha a Lieslera. Žil v Praze a ve Valašském Meziříčí. Náměty čerpal nejčastěji z valašského prostředí (např. Dřevař). Jeho kresby, zátiší, portréty a malby městských zákoutí jsou zajímavé zvláštní světelnou atmosféru, kterou zachycují a dávají tušit sílu jeho talentu, který však nestačil rozvinout. Zahynul ve dvaadvaceti letech při bombardování Valašského Meziříčí.

Zdroj:

Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Ju-Na.Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010. s. 9.

Okres Vsetín: Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko. 2002. s. 556.

Další informace:

Jaroslav Kalivoda. Historie - Výročí. Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1998, č. 7, s. 14.

Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Ju-Na. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010. s. 9.

Okres Vsetín: Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko. 1. vyd. Valašské Meziříčí: Hvězdárna; Vsetín: Okresní úřad; Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 2002. s. 556.

Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Občanské sdružení Valašské Athény, 2000. s. 72. "

(Zdroj: http://www.mvk.cz/knihovna/vsetin/regionalni-osobnosti-karta/?componentID=11145&Stitky=&Prijmeni=&MistoNarozeni=&RokNarozeni=192&MesicNarozeni=&MistoUmrti=&RokUmrti= )

Dle bibliografického katalogu Vsetínska měl v roce 1985 vyjít krátký článek o Jaroslavu Kalivodovi v Informačním zpravodaji města Valašského Meziříčí  (duben, str. 28 - 29). Tento dokument bohužel Národní knihovna ČR nevlastní. Ve svém katalogu ho ovšem uvádí Muzeum Valašska:  http://katalog.muzeumvalassko.cz/Record/25312

Vzpomínku na svého kamaráda  Jaroslava Kalivodu uvádí též Oldřich Šuleř ve své knize "Paměť domova"(str. 122 - 123).  Ten zde taktéž vzpomíná na posmrtnou výstavu malíře a uvádí katalog, který v rámci této výstavy vznikl.

* ŠULEŘ, Oldřich. Paměť domova. 1. vyd. Opava: Optys, 1994. 334 s. ISBN 80-85819-25-2.

Katalog výstavy: MÍSTECKÝ, J.  Jaroslav Kalivoda. Katalog posmrtné výstavy r. 1955 ve Valašském Meziříčí. Vydalo Okresní muzeum ve Valašském Meziříčí.

Informace a drobnou fotku malíře nabízejí též stránky: http://www.divadloschod.cz/val.atheny/?id=osobnosti&what=K  (informace a drobná fotografie)

Ukázka z jeho díla: http://www.auctions-art.cz/file/aukce126.pdf