Malíř Jan Šrámek

Text dotazu

Prosím o informace k malíři J.F. Šrámkovi (1986 - 1957).

Odpověď

Dobrý den,

Slovník československých výtvarných umělců uvádí k malíři Janu Šrámkovi následující informace:

"ŠRÁMEK Jan

malíř, ilustrátor, fotograf

Narozen 9. 6. 1886 v Praze, zemřel 10. 12. 1957. Studoval u prof. Roubalíka, ve speciálce prof. H. Schwaigra (1903-1905, 1906-1908) a u prof. M. Švabinského na AVU v Praze (1912-1913). Absolvoval studijní pobyt v Paříži (1913). Byl zaměstnán jako kreslíř ve večerníku Právo lidu. Zabýval se realistickou malbou krajin, portrétů a zátiší, realizacemi pro architekturu (s malířem Klusáčkem figurální sgrafita budovy Strojovny na výstavišti v Praze), restaurátorskými pracemi (s R. Laudou fresky v kostele sv. Jana v Jindřichově Hradci). Věnoval se dokumentární a reportážní fotografii, 1919-1931 působil jako osobní fotograf a zakladatel fotografického archivu prezidenta T. G. Masaryka. Pravidelně se účastnil výstav JUV v Praze, Jindřichově Hradci, Táboře, Hradci Králové, Mostě, práce měl i na I. přehlídce československého výtvarného umění 1949-1951 v Praze, samostatně se představil 1943 v Praze na Národní třídě v prostorách JUV.

1954 obdržel 3. cenu a uznání za malbu v soutěži na výzdobu muzea K. Gottwalda v Praze (Lidový dům).

Literatura

Malá československá encyklopedie. Díl 6. Academia, Praha 1987.

Toman, P: Nový slovník československých výtvarných umělců. Díl 2. Výtvarné centrum Chagall, Ostrava 1993. Týž: Dodatky. Ostrava 1994."

zdroj: MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-...  16. díl. vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2006. (str. 337)

Podrobnější informace o životě a díle malíře můžete nalézt v článcích:

* JŮN, Libor. Životní osudy Jano Šrámka aneb několik poznámek k (neúplné) biografii zapomenutého fotografa. Libor Jůn. In: Sborník Národního muzea v Praze. Řada A - Historie. = Acta Musei Nationalis Pragae. Series A - Historia. Hradní fotoarchiv. Pramen k vizuálním dějinám Československa 1918 - 1933. I. II / Praha : Národní muzeum 64, č. 1-2 (2010), s. 11-24.

* Valášek, Jakub. Jindřichohradecká anabáze malíře Jano Šrámka. Jakub Valášek. In: Výběr : časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech České Budějovice : Jihočeské muzeum Roč. 53, č. 4 (2016), s. 268-270.

* Jež, Štěpán.  Jano Šrámek šedesátníkem. -J. Š.-. Lidová demokracie 9. 6. (1946,)

Internetové zdroje:

* http://abart-full.artarchiv.cz/osoby.php?Fvazba=osobavdokumentech&i=13&Fmistoumrti=&Fprijmeni=%C5%A1r%C3%A1mek&Fjmeno=&FnarozDen=&FnarozMes=&FnarozRok=&FumrtiDen=&FumrtiMes=&FumrtiRok=&Fmisto=&Fobor=

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Jano_%C5%A0r%C3%A1mek