Malinská (Malínská) skála - Č.M. vrchovina

rád bych se Vás zeptal na Malinskou (Malínskou) skálu ve Žďárských vrších na Českomoravské vrchovině. Víte, odkud a kdy pojala svůj název? Existují nějaké pověsti o ní? Vím, že se v průběhu Třicetileté války lid z Rychmburského panství, kde žili mí předkové ukrývali do lesů a skal v této oblasti. I můj prapraprapředek opustil svůj statek a než ho po vypálení Švédy znovu vystavěl, ukrývala se jeho rodina nejspíše v těchto místech. Proto mě zajímá, zda se skála jmenuje po malinách či třeba po jménu lidí.

Děkuji za odpověď.

jak vznikl název skály Malínská skála se nám podařilo najít pouze v jedné pověsti - Kříž z krve zrozený. Praví se tam, že Malínská skála se jmenuje podle původního domova Malínu, ze kterého  utekli lidé rodu Klocarů. Byli vyhnáni Slavníkovci z původního bydliště a snažili se najít nové místo, kde by se jim dobře a bezpečně žilo. (…Ale ani tady, podle pověsti, nenalezli dlouhodobý klidný život). Těžko říci, do jaké míry můžeme těmto jednoduchým pověstem věřit.

Zdroj: ZELENÁ KŘÍŽOVÁ, Helena. Pověsti z Horácka a Žďárských vrchů. Nové Město na Moravě: Rokytno, 2013.

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

31.05.2017 10:06