Malinská (Malínská) skála - Č.M. vrchovina

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal na Malinskou (Malínskou) skálu ve Žďárských vrších na Českomoravské vrchovině. Víte, odkud a kdy pojala svůj název? Existují nějaké pověsti o ní? Vím, že se v průběhu Třicetileté války lid z Rychmburského panství, kde žili mí předkové ukrývali do lesů a skal v této oblasti. I můj prapraprapředek opustil svůj statek a než ho po vypálení Švédy znovu vystavěl, ukrývala se jeho rodina nejspíše v těchto místech. Proto mě zajímá, zda se skála jmenuje po malinách či třeba po jménu lidí.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 jak vznikl název skály Malínská skála se nám podařilo najít pouze v jedné pověsti - Kříž z krve zrozený. Praví se tam, že Malínská skála se jmenuje podle původního domova Malínu, ze kterého  utekli lidé rodu Klocarů. Byli vyhnáni Slavníkovci z původního bydliště a snažili se najít nové místo, kde by se jim dobře a bezpečně žilo. (…Ale ani tady, podle pověsti, nenalezli dlouhodobý klidný život). Těžko říci, do jaké míry můžeme těmto jednoduchým pověstem věřit.

Zdroj: ZELENÁ KŘÍŽOVÁ, Helena. Pověsti z Horácka a Žďárských vrchů. Nové Město na Moravě: Rokytno, 2013.