Malému praseti po kolena, velkému kuřeti po krk

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych znát význam pořekadla : Malému praseti po kolena, velkému kuřeti po krk. Chce to po mě moje 8 letá dcera a já to netuším. Jestli je to u Vás možné, pokud není, nevite kam se mohu obrátit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, kolegyně mi předala váš dotaz, abych shrnul výsledky našeho pátrání. Nepodařilo se nám nikde najít text, ze kterého pořekadlo pochází, ani podobné úsloví v nějaké příručce. Pokud jsou tato slova z nějaké pohádky, nemusí nakonec ani jít o pořekadlo, ale prostě o větu, která má svůj kontext v příběhu. V každém případě mimo kontext dovoluje určité zobecnění.
Tedy toto úsloví je založeno na srovnání možností a schopností vzhledem k určitému úkolu, v pohádce by například skutečně mohlo jít o přebrodění potoka apod. Ani to největší kuře možná nestačí na to, co je snadné i pro malé prasátko. Výrok, jak jsem řekl, možná v původním kontextu obecnější význam neměl, pokud bychom jej měli zobecnit, pak například v tom smyslu, že jeden a týž úkol je pro někoho snadný a pro jiného nesplnitelný.