malé a velké V v oslovení

Text dotazu

Dobrý den, obracíme se na Vás s dotazem ohledně inzerce, kterou pravidelně zasíláme do nejrůznějších periodik. Jde o slovo Vašich, Váš...oslovení uprostřed textu v inzerci. pokud nejde přímo o oslovení konkrétních osob, text je obecný - pro všechny chovatele psů, píše se velké nebo malé V uprostřed článku? Všude v nejrůznějších knížkách jsem viděla pouze malé V..tak si opravdu nejsem jistá.

Odpověď

Dobry den, vysvetleni k Vasemu "jazykovemu problemu" najdete na strankach Ustavu pro jazyk cesky AV CR, Jazykova poradna http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
: Vy, Vám, Váš, Ty, Tobě, Ti, Tvůj

Podle PČP píšeme tvary těchto zájmen s velkým počátečním písmenem v dopisech k vyjádření úcty, a to ať už se obracíme na jednu osobu, ať jí tykáme nebo vykáme, nebo na více osob. Malým písmenem, jak uvádí poznámka tamtéž, se v dopisech naznačuje soukromý, důvěrný charakter dopisu: Posílám Vám pozdrav je základní, zdvořilý způsob, použitelný i pro osobu (osoby), se kterou (kterými) se blíže neznáme, vhodný i pro úřední korespondenci. Píšeme-li vlastní rodině, můžeme si vybrat mezi formálnějším oslovením Milý dědečku, posílám Ti pozdrav a neformálním Milí rodiče, posílám vám pozdrav z tábora, popř. Milá maminko, zdravím tě z výletu.

Existuje řada typů textů, jimiž se na někoho obracíme, ale které nemají formu klasického dopisu (s datem, oslovením, pozdravem, podpisem), např. otevřený dopis, pamflet, reklamní leták, nabídka služeb, nápis na klientské kartě ap. O takových textech není nic závazně stanoveno: je na jejich tvůrcích, aby zvážili, zda chtějí vyjádřit spíše zdvořilost, solidnost, formálnost, např. Stavební spořitelna se těší na spolupráci s Vámi; Tato karta Vás opravňuje k výběrům., anebo neformálnost, např. Přijď si s námi zaskejtovat - kamarádi se na tebe těší.

Dalsi zdroj:
Pravidla ceskeho pravopisu. Praha: Academia, 1993.
K vyjadreni zvlastniho vztahu k osobe nebo veci Velke pismeno se pise 1. jako vyraz ucty ...
2. jako prostredek zdurazneni (on je Nekdo), neobvykleho pojeti (oblast Ja) nebo vztahu citoveho...

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.12.2009 16:36

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu