malé a velké písmeno

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci zda psát velké nebo
malé "Z" ve spojení Ředitelka inzerce západní Čechy. Děkuji Vám

Odpověď

Dobrý den,

váš dotaz je spíš pro Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Na volně přístupných stránkách této poradny lze najít odpovědi na mnoho pravopisných jevů.

Základní poučka k vaší otázce je asi tato: "U názvů organizací a institucí opakovaně se vyskytujících v jednotlivých správních celcích, jako jsou městské/obecní, finanční aj. úřady, soudy, školy atp., se velké písmeno píše tehdy, je-li užit oficiální název."

Pokud správně rozumíme Vámi zmiňovanému příkladu, jedná se vám např. o adresu nebo oslovení (komu): Ředitelka inzerce Západní Čechy. Velké z/Z by mělo být ale pouze v případě, že se jedná např. o periodikum, které se jmenuje Západní Čechy. Jmenují-li se noviny např. Inzerce západní Čechy nebo Inzerce pro západní Čechy, pak by bylo z malé. Nejsme ale odborníci na český pravopis, je to jen naše domněnka.