Makroekonomie

Text dotazu

Makroekonomicky pohled na hodnotu volneho casu

Odpověď

Dobry den,

pojem "hodnota volneho casu" jsme v makroekonomii nalezli v souvislosti s ukazetelem Cisteho ekonomickeho blahobytu (NEW - Net economic welfare).

PAVELKA, Tomas. Makroekonomie : zakladni kurz. 2. akt. vyd. Praha : Vysoka skola ekonomie a managementu, 2007. s. 28. ISBN 978-80-86730-21-9.

Realny HDP je nejsledovanejsim makroekonomickym ukazatelem a casto se jeho vyvoj ztotoznuje s vyvojem ekonomickeho blahobytu spolecnosti. ... Argumenty proti tomuto ztotoznovani jsou zamereny zejmena na to, ze ekonomicky blahobyt je ovlivnovan i jinymi faktory nez pouhym mnozstvim produkce.

Ekonomove na tuto kritiku reagovali konstruovanim nekterych ukazatelu, ktere by ekonomicky blahobyt spolecnosti zachycovaly vystizneji. Pri konstruovani techto ukazatelu vychazeji z HDP a nejcasteji provadeji nasledujici upravy:

* pripocitava se hodnota volneho casu - ve volnem case se lide mohou venovat svym rodinam, zalibam, vzdelavani atd. Tento volny cas, ktery bezesporu prispiva ke kvalite zivota, nema trzni vyjadreni, a tudiz neni do HDP zapocitavan.

* pripocitava se hodnota zachycujici napr. praci doma

* pripocitava se stinova ekonomika

* odecitaji se skody na zivotnim prostredi

Domnivame se, ze dalsi informace byste mohla nalezt napr. v:

* MACAKOVA, Libuse. Ekonomie volneho casu [elektronicky zdroj] : multimedialni ucebni pomucka. V Praze : [Oeconomica], 2002. 1 CD-ROM. ISBN 80-245-0577-0.

http://www.vse.cz/zpravodaj/2002_3/28.htm

* http://www.econ.muni.cz/~qasar/vyuka/barro/barro-sylabus.pdf

Vas dotaz je pomerne specializovany. Doporucili bychom Vam proto obratit se spise na oborove zamerene knihovny a instituce, v ramci sluzby Ptejte se knihovny napr. na Vysokou skolu ekonomickou - CIKS ( ptejteseknihovny@vse.cz ) nebo Vysoku skolu financni a spravni ( jan.emmer@vsfs.cz ).