Mají vlastní jména synonyma?

Text dotazu

Lze vlastní jména např. Josef a Pepa považovat za synonyma? Podobně pak označení národnosti, např. Rom a Cikán?
Lze jako synonymum chápat výraz Rus a Rusák nebo je to pouze nespisovná varianta?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

synonyma (též slova souznačná), jsou slova nebo slovní spojení se vzájemně stejným nebo podobným významem. U vlastních jmen věcný význam nelze určit, je to pojmenování něčeho / někoho, u jména nelze říct, jaký má význam...

Vlastní jména často vznikala z různých jazykových podob cizích jmen; u nás často překlady jmen z němčiny (Jan, Honza - Hans, Josef - Jozef, Jožka,..).

Úplná synonyma jsou ta, která mají zcela totožný význam a lze je volně zaměnit ve všech kontextech. Takových synonym je ovšem velice málo, např.: hezký - pěkný, chlapec - hoch.  Daleko běžnější jsou synonyma neúplná (částečná), jejichž významy jsou navzájem blízké, ale nikoli totožné. Částečná synonyma se liší kontextovým a stylovým užitím, obsahem i rozsahem významu (červený - rudý), intenzitou (práce - dřina), dobovým užitím (krmě - jídlo)....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Synonymum

 

Domníváme se tedy, že vlastní jména synonyma nemají, ale doporučujeme, abyste se obrátila na Ústav pro jazyk český AV ČR  http://www.ujc.cas.cz/.

Z příkladů, které uvádíte, by synonymy mohlo být pouze Rom a Cikán - je uvedeno i ve Slovníku českých synonym a antonym; Rus a Rusák (psáno s velkými R/r) - Rusák je jen hanlivé označení pro příslušníka ruského státu.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.11.2018 18:24

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu