Maďarština - nejdelší slovo

Text dotazu

Dobrý den,

nejdelší slovo v maďarštině má 44 písmen. Což by měla mít i maďarská abeceda. Mohu se zeptat co slovo Megszentségteleníthetelenségeskedéseitekért znamená?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

váš dotaz vypadá spíše jako 'rébus'. Odpověď jsme našli v příspěvku Ladislava Vorla, jazykového lektora, viz níže:

Jako nejdelší slovo v maďarštině se často uvádí:
megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért
význam asi takto: „pro vaše konání ve smyslu nemožnosti vás znesvětit“.
Zdroj: https://www.jazykovy-koutek.cz/?p=8988

Další zdroje:
Přeborníky v tvorbě lexikálních lochnesek jsou ovšem jazyky aglutinační; zjednodušeně řečeno takové jazyky, které tvoří slova pomocí předpon, přípon a koncovek stejně jako jazyky flektivní, ale každý afix nebo koncovka nese vždy jen jeden gramatický příznak. Aglutinačním jazykem je například maďarština, která zasazuje drtivý úder slovy jako Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért (kvůli vašemu chování vylučujícímu možnost znesvěcení), ...
Zdroj: https://www.eufrat.cz/tlumoceni-a-preklady/ztraceno-v-prekladu/31-slovo-na-leden-o-slovech-tuze-dlouhych/

Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért se 44 písmeny je jedním příkladem dlouhého slova v maďarském jazyce a znamená něco jako „pro vaše [množné] pokračující chování, jako byste nemohli být znesvěceni“... Jazyk nemá „nejdelší slovo“ kvůli své aglutinační povaze. Vždy je možné postavit delší s dostatečnou kreativitou. Například: legösszetettebbszóhosszúságvilágrekorddöntéskényszerneurózistünetegyüttesmegnyilvánulásfejleszthetőségvizsgálataitokként (120 písmen),..., což znamená „o vašem vyšetřování toho, co je nejzávažnější ve světě,...
Zdroj: https://cs.qaz.wiki/wiki/Longest_words#Hungarian