Madagaskar - sociální reformy v 19. století

Text dotazu

Hledám bližší historické údaje o reformách směřujících k sociálnímu rozvoji na Madagaskaru v 19. století. V jednom lexikonu je uváděno, že za královny Ranavalony I. (1828-1861) nastal rozkvět; byly zakládány školy, vydávány knihy v malgaštině, zavedena bezplatná zdravotní péče. Na druhé straně je Ranavalona I. jinde spojována s krutovládnými praktikami, pronásledováním křesťanů, legalizací obchodu s otroky, přirovnávána k římské Messalině, Caligulovi apod. Lze se někde dozvědět o tehdejším pokroku ve zdravotnictví a vzdělání? Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, podle informací, které jsme nalezli, byly Vámi uváděné reformy spíše spojené s vládou krále Radamy I. (1810-1828). V roce 1817 byla uzavřena anglicko-malgašská smlouva o přátelství a obchodu.  V této smlouvě Britové žádali, aby se Radama I. vzdal obchodu s otroky, britský požadavek však Radama I. označil za ekonomickou sebevraždu. Britové se tedy výměnou za vzdání se obchodu s otroky zavázali vyplatit finanční a hmotné kompenzace.  Ve zvláštním dokumentu také Radama I. povolil v roce 1820 činnost britských misionářů na Madagaskaru. Na základě jeho souhlasu přicestoval 3.12.1820 David Jones z London Missionar Society (LMS) do Antananariva. Radama I. vítal britské misionáře jako nositele vzdělání (i když vázaného na křesťanství) a také jako prostředníky odborné pomoci. Radama I. požádal LMS, aby poslala co nejvíce  misionářů za předpokladu, že mezi nimi budou nejen muži víry i řemeslníci, např. tkalci či tesař. Misionáři otevřeli první školu v Anatananarivu v roce 1820, do roku 1829 díky králově podpoře založili 23 škol s přibližně 2300 žáky. Misionáři také upravili malgašský jazyk do psané podoby s využitím latinky a přeložili do malgašštiny i Bibli, oficiálním jazykem se stal merinský dialekt. Zvláštní pozornost věnovali misionáři vydavatelské činnosti. Význam misionářů se projevil i v oblasti technického vzdělávání, někteří Malgašané byly za technickým vzděláním posláni do Anglie a na Mauricius. Důležitou roli v úspěchu misionářské činnosti hrály i manželky misionářů, které navazovaly kontakty s urozenými malgašskými dámami, poskytovaly jim např. základní rady k vedení domácnosti. K nejvýraznější technické pomoci, kterou Radama I. od Britů získal, patřila modernizace stávající armády podle britského vzoru.

Po smrti Radamy I. získala trůn jeho sestřenice a první manželka Ranavalona I. (1828-1861). Hlavním cílem Ranavaloniny politiky bylo uchránit nezávislost Madagaskaru před zahraničními vlivy, zvláště pokud ovlivňovaly národní instituce, tradice a zvyky. Malgašové oceňovali britskou technickou pomoc, kterou misionáři poskytovali, ale přáli si, aby neměla náboženský charakter. Rostoucí vliv křesťanství představovalo pro malgašské vůdce hrozbu původním tradicím.  V roce 1832 byly zakázány křty, o tři roky později zakázala Ranavalona svým poddaným, aby se stali či zůstali křesťany, misionáři odešli do exilu. Křesťané se setkávali v jeskyních, domech. Toto období je spisovateli charakterizováno jako nejtemnější doba Ranavalonina panování a královna začala být označována jako madagaskarská královna Mary, moderní Messalina, ženský Nero.

Více informací o  historii Madagaskaru naleznete např. v následujících publikacích, které jsou dostupné v NK ČR:
* General history of Africa. VI, Africa in the Nineteenth Century until the 1880s. Oxford : Heinemann, c1989. s. 412-447. ISBN 0-435-94812-1.
* The Cambridge history of Africa. Vol. 5, From c. 1790 to c. 1870. Cambridge : Cambridge University Press, 1976. s. 393-417.
* BOITEAU, Pierre. Contribution à l'histoire de la nation malgache. Paris : Édit. Sociales, 1982. 445 s.
* DESCHAMPS, Hubert. Histoire de Madagascar. 3. ed. Paris : Berger-Lerault, 1965. 348 s.

Další knihy věnované madagaskarským dějinám si můžete vyhledat v souborném katalogu WorldCat (http://www.worldcat.org), doporučená literatura je uvedena i ve výše zmíněných publikacích.