Machiavelli: Vladař

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jelikož píši interpretaci na Vladaře od Machiavelliho a nemohu vyhledat SEKUNDÁRNÍ zdroje. Mohli byste mi nějakou sekundární literaturu k tomuto dílu prosím doporučit? Předem děkuji za ochotu.

Odpověď

Dobrý den, informace o díle Vladař od Machiavelliho by mohly obsahovat publikace týkající se jeho života a díla:
- WHITE, Michael. Machiavelli : nepochopený muž. Praha : BB/art, 2006. 294 s. ISBN 80-7341-667-0.
- SKINNER, Quentin. Machiavelli. Praha : Odeon : Argo, 1995. 105 s. ISBN 80-85794-61-6.
- Seeking real truths : multidisciplinary perspectives on Machiavelli. Leiden : Brill, 2007. 447 s. ISBN 978-90-04158-77-1.
- Friedrich II., pruský král, 1712-1786. Antimachiavelli,neboli, Vyvrácení Machiavelliho Vladaře. Bratislava : Eko-konzult, [1999]. 135 s. ISBN 80-88809-67-3.
- VIROLI, Maurizio. Niccolò's smile : a biography of Machiavelli. London : I.B. Tauris, 2001. 271 s. ISBN 1-85043-530-8.
- CHABOD, Federico. Scritti su Machiavelli. Torino : G. Einaudi, 1980. 415 s.
- GRENDLER, Paul F. Encyclopedia of renaissance. Volume 4, Machiavelli-Petrarchism. New York : Charles Scribner's sons, 1999. 460 s. ISBN 0-684-80511-1.
- Great Books of the Western World. [Vol.] 21, Machiavelli, Hobbes. Chicago : Encyclopaedia Britannica, Inc., 1990. 283 s. ISBN 0-85229-531-6.
- SUNBERG, Theodore A. Political literature od Europe : before and after Machiavelli. Lanham : University Press of America, c1993. 172 s.

Užitečné informace mohou obsahovat také jednotlivá vydání díla, např. v předmluvách, doslovech, odkazech na literaturu. Doporučovali bychom zejména následující vydání:

- Vladař = Il principe / Niccolò Machiavelli ; s úvodní studií Fr. Brauera ; přeložil [z italštiny] Jaroslav Zaorálek. Praha : Orbis, 1940. 309 s.
- Vladař ; Život Castruccia Castracaniho z Lukky / z ital. originálů Il Principe a La vita di Castruccio Castracani di Lucca, ze sv. Tutte le opere di Niccolò Machiavelli přel. Adolf Felix a Jaroslav Pokorný; doslov a vysvětl. Zdeněk Kalista. Praha : Odeon, 1969. 188 s.

Záznamy výše uvedených publikací naleznete v elektronickém katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/cze), případně v Souborném katalogu ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc) pro ověření dostupnosti v dalších knihovnách.

V článkové databázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících (http://sigma.nkp.cz/anl) jsme nalezli také dva články:

- HAVLÍČEK, Aleš. Kníže neboli Vladař. In: Reflex. -- [Praha]. -- ISSN 0862-6634. -- Roč. 12, č. 36 (20010906), s. 60-63.
- MIKEŠ, Vladimír. Plíživý machiavelismus. In: Literární noviny. -- ISSN 1210-0021. -- Roč. 6, č. 29 (19950720), s. 12-13. Recenze na: Machiavelli, Niccolo. Vladař. Praha: Ivo Železný, 1995.

Této elektronické databázi (budované od r. 1991) předcházela tištěná bibliografie Články v českých časopisech (1953-1990), která je na základě čtenářského průkazu dostupná např. v Referenčním centru NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm). V této bibliografii byste také mohla nalézt další informace.

Na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz) jsou volně dostupné databáze české literární vědy (1770-1945, 1961-  ), ve kterých jsme také nalezli dva články, přestože jsou tyto bibliografie zaměřeny především na českou literární kulturu. Jedná se však o přepis lístkového katalogu a do elektronické podoby nebyla ještě převedena celá karotéka, doporučovali bychom ještě kontaktovat pracovníky ÚČL a kozultovat Váš dotaz (bibliografie-sli@ucl.cas.cz, literatura@ucl.cas.cz).

- (Bibl. 1770-1945) - GROH, Vladimír: Machiavelli.  Věda a život 6, 1940, s.426, podepsáno gama. O díle "Vladař" (Il principe) od: Machiavelli Nicolo v překladu: Zaorálek Jaroslav, Orbis 1940.
- (Bibl. 1961-  ) - MACEK, Josef. Přeložil Adolf Felix. Doslov napsal Zdeněk Kalista. Prolegomena k překladu "Il Principe!. In: Slovo a slovesnost. Roč. 52, č. 1. - 1991. - S.32-41 -> Vladař (Il Principe). / Niccolo Machiavelli. - Praha, Odeon 1969 [Rozbor českého překladu.]