Mácha, cesta do Krkonoš

Text dotazu

Dobrý den, prosil bych Vás o radu. Zajímalo by mě, zda lze v české odborné literatuře (či na internetu?) najít konkrétní trasu cest, které absolvoval K.H.Mácha. Jde mi především o tzv. Krkonošskou pouť v srpnu 1833. Popis je uveden v jeho denících či zápisnících. Mě jde však spíše o to, zda se ví, kudy konkrétně cesta vedla (mapa); především trasa mezi místy Kost - Trosky - Hrubá Skála.

Odpověď

Dobrý den, údaje o Máchově krkonošské cestě obsahuje tzv. Zápisník, Máchou samým nadepsaný Díla Karla Hynka Máchy. Zde (počínaje s. 120 cit. vydání) Mácha uvádí jednak plán své cesty a poté několik záznamů z ní, kromě toho je vydání slušně komentované. Z tohoto Máchova pramene vycházejí pokusy o rekonstrukci, údajů k podrobnému vytyčení trasy ale není až tolik. V každém případě v Zápisníku jsou vedle zápisů také Máchovy kresby, které se sice v rámci spisů nevydávají, poskytují o ale o cestě doplňující informace (kde Mácha byl, odkud se mohl dívat).
Nejpodrobnější popis cesty, který jsme zjistili, uvádí Jan Čáka (Poutník Mácha, s. 66-93) i s mapkou, jakkoli ne příliš podrobnou. Další informace lze najít v komentáři k vydání Zápisníku, cestou se zabývá také B. Mráz, jehož kniha je věnována Máchovým kresbám, a M. Koloc, který jistě ne jediný předpokládanou trasu Máchovy cesty prošel. V kapitole o krkonošské cestě ve své knize ale nepíše o místech, která vás zajímají.

Prameny:

Literární zápisníky ; Deníky ; Dopisy / Karel Hynek Mácha ; k vyd. připr.

Karel Janský, Karel Dvořák a Rudolf Skřeček. -- 1. vyd. -- Praha : Odeon, 1972. -- 572 s.

Poutník Mácha / Jan Čáka. -- Vyd. 2., přeprac. a dopl.. -- Příbram : Knihkupectví Mária Olšanská, 2006. -- 189 s., [3] složené listy obr. příl. : il., mapy ; 21 cm

Rozčilené cesty Karla Hynka Máchy po hradech spatřených / Miroslav Koloc ; [fotografie Miroslava Cádrová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Kovalam, 1998. -- 88 s. : il. ; 18 cm

Karel Hynek Mácha: Hrady- spatřené : [zápisky a kresby hradů] K.H. Máchy / uspoř. a studii naps. Bohumír Mráz ; předml. Vladimír Štěpánek ; [il.] Václav Mácha ; reprodukce Ladislav Neubert ; typografie Oldřich Hlavsa. -- 1. vyd.. -- Praha : Panorama, 1988. -- 246 s. : fot. (některé barev.) ; 26 cm