ložní lesy

Text dotazu

Dobrý den, v knize Josefa Dobiáše "Dějiny města Pelhřimova IV.1" jsem našla pojem ložní lesy ( kolem pol. 16. stol.). Co toto pojmenování označovalo?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
domníváme se, že jde o lužní les.
Ve staročeštině se toto slovo váže k loži, lůžku... a to nedává smysl - leda by šlo o les získaný skrze lože, tedy věnný, ale to asi také ne...
Jiné vysvětlení se nám v  našich dostupných zdrojích  nepodařilo najít;  dotaz jsme konzultovali i s kolegy z oddělení starých tisků.