-
To se mi líbí
-
Doporučit
Je na mapách ve vesnici Lovčice zakraslena kaple? Měla tu být ještě v letech 1800-1850. Jedná se o Lovčice u Kosovy Hory. Potřebuji ověřit údaje v knize pana Sedláčka a Habarta, že: "na severní straně od tvrze byl park ve kterém byla kaple, ve které se ještě v polovině minulého století sloužily mše" t.j. roku 1800 až 1850. Protože si nikdo na ni nepamatuje tak jediná šance je že je zakreslená ve starých historických mapách. Děkuji
Dobrý den, k Lovcicim (Kosova Hora, okr. Pribram) v knize Povesti Sedlcanska nalezli, ze za Kosovou Horou u stare cesty do Lovcic, v mistech zvanem Sadobriny, stavala kaplicka svate Kristiny. Pochazela z poloviny 17.
stoleti, v pruceli mela vyhlouben okrouhly vyklenek. Zanikla v 60. letech minuleho stoleti pri vystavbe nove silnice.
* BAZAL, Karel. Povest Sedlcanska. 3. dil, Pameti davnych krizku. Pelhrimov : Nova tiskarna Pelhrimov, 2007. s. 40. ISBN 978-80-86559-74-2.
V mapách z 1.poloviny 19. století, které jsme měli k dispozici, se nám kapli v Lovčicích nalézt nepodařilo. Mapy ve fondech NK ČR nejsou zatím kompletně zpracované a částečně jsou uložené i v Oddělení rukopisů a starých tisků, více informací najdete na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Mapy&submenu2=111. Některé mapy jsou již zdigitalizované v databázi Manuscriptorium (http://www.manuscriptorium.cz), volně je však dostupná pouze část informací. Nejpodrobnější se nám z dostupných map zdají mapy vojenského mapování (měřítko 1 : 28 800) a mapy Stabilního katastru (měřítko 1 : 2 880). Tyto mapy jsou volně dostupné na internetu, je možné, že jsme symbol kaple na mapě přehlédli:
* Císařské povinné otisky stabilního katastru, měřítko 1 : 2 880 (http://archivnimapy.cuzk.cz/)
Z mapy Čech je nutné vybrat místo, které chcete zobrazit, a kliknutím ho postupně zvětšovat až na úroveň jednotlivých katastrálních území, Lovčice jsou zobrazeny v katastrálním území Vysoká u Kos. H. 8944-1 (Č). Pro zobrazení stabilního katastru stači kliknout myší na tlačítko "výběr území" v pravé části okna a pak na katastrální území, které Vás zajímá. Náhledy jednotlivých částí stabilního katastru se zobrazí pod zvětšenou mapou katastrálních území, po kliknutí se zobrazí celý výsek a jednotlivé části mapy můžete i zvětšovat. Oblast Lovčic (Lowtschitz) byla mapována v roce 1842, mapu obce najdete na mapkách 06 a 07. Součástí map je i legenda.
* I. a II. vojenské mapování, měřítko 1 : 28 200 (http://oldmaps.geolab.cz) 2.polovina 18.století - I. vojenské (josefské) mapování - Čechy, mapový list č.177, 1.polovina 19.století - II. vojenské (Františkovo) mapování - Čechy, mapový list O_11_II
Vysvětlení symbolů užitých v mapě z II. vojenského mapování a stabilního katastru naleznete i v Katalozích objektů na http://www.kma.zcu.cz/main.php?KMAfile=./CLENOVE/main.php&DRC=./&DRL=CZ&DROF=0&nick=MaVic&kam=publikace.php.
Kapli jsme nenalezli ani na dalších mapách Berounského kraje, tyto mapy však nejsou příliš podrobné. Více údajů k mapám je uvedeno v databázi http://www.manuscriptorium.cz, do vyhledávacího pole stačí zadat název mapy v uvozovkách a zvolit vyhledávání pole titulu.
* KREIBICH, František Jakub Jindřich. Charte vom Berauner Kreise. 1828. Měřítko cca 1:243 000.
* MÜLLER, Johann Christian. Regni Bohemiae Circulus Beraunensis. 1774. Měřítko cca 1:190 000.
Podle bibliografie "Soupis map českých zemí" existuje mapa panství/statku Kosova Hora (Amschelberg), Lovčice patřily ke Kosově Hoře od roku 1571.
Bohužel nevíme, v jakém měřítku byla mapa zhotovena a zda jsou na mapě zobrazeny i Lovčice. V době publikování Soupisu map českých zemí byla mapa uložena v Zemědělsko-lesnickém archivu: Konopiště (patrim. arch. Kosova Hora - Č. Hrádek). Pro identifikaci současného uložení mapy bychom Vám doporučili obrátit se na Národní archiv ČR (http://www.nacr.cz) nebo Státní okresní archiv Příbram (http://www.soapraha.cz/pribram/). Ve zmíněných archivech a také ve Státním oblastním archivu Praha (http://www.soapraha.cz/) by mohly být uložené další dokumenty vztahující se k Lovčicím nebo Kosově Hoře. Pro získání základního přehledu o dostupných materiálech můžete využít databázi Archivní fondy a sbírky v České republice (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php), do pole Místo vzniku fondu stačí zadat Lovčice nebo Kosova Hora.
* Mappa herzoglich Raudnitzisch hochfürstl. Frantz-Joseph Maxmilian von Lobkowitzischen Majorats-Guth Amschelberg (ld.). Rkp. z l. 1789-1790. Del. Jiří Štěrba, inž. Kolor. 1515x1300 mm. 490 dolnorak. sáhů - 202 mm. Par. s alegorií panství, s lokovickým znakem. S podrobným měřickým elaborátem Ing. Jiřího Štěrby z r. 1789.
zdroje:
ROUBÍK, František. Soupis map českých zemí. Sv. 2. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1955. s. 115.
SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království českého. Praha : Argo, 1998. s. 570. ISBN 80-7203-099-X.
Zmínku o kapli jsme nalezli ještě v knize "Soupis památek historických...".
Mezi spolupracovníky podílejícími se na vzniku "Soupisu památek historických..." je však uveden i Vámi zmiňovaný Čeněk Habart (1863-1942).
Součástí hesla Lovčice je i odkaz na stranu 227 v knize F.A.Hebera "Böhmens Burgen, Vesten und Bergschlösser". Tato kniha je momentálně v NK ČR připravena k digitalizaci a je tedy nedostupná, takže nemůžeme ověřit, jaké informace F. A. Heber (1815-1849) k Lovčicím uvádí.
* HEBER, Franz Alexander. Böhmens Burgen, Vesten und Bergschlösser. Band VI.Prag : C.W. Medau und Comp., 1848. s. 227 Lovčice - TVRZ, jednopatrové stavení z lámaného kamene bez ozdob architektonických; dolejší místnosti klenuté valenou klenbou. Celek přikryt doškovou střechou, vnitřek rozdělen v několik příbytků chudiny. Dle pam. knihy Sedlecké byla již r. 1770 na spadnutí (ruinae proxima) Tehdy v ní byla také kaple.
zdroj: PODLAHA, Antonín; ŠITTLER, Ed. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. III, Politický okres Sedlčanský. V Praze : Nákladem Archaeologické kommisse při České akadamii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1898. s. 47.
Geografie. Geologie. Vědy o zemi
--
Národní knihovna ČR
23.10.2008 14:12