Loupeživý rytíř Vaniš

Text dotazu

Loupeživý rytíř Vaniš

Dobrý den,
rytíř Václav koupil v roce 1412 hrad Zvěřinec, podle kterého se nechal psát. O rok později přijal svého oblíbence Jana Husa, který na hradě bydlel a podnikal kázání v okolních vesnicích. Po upálení Jana Husa spolu s dalšími šlechtici podepsal a opatřil svou pečetí střižný list. Na straně táboritů se účastnil se svým synem husitských válek.
Po neshodě v řadách husitů se vrátil do Zvěřince. Hrad na čas přichází do držení táboritů.
Z rytíře Václava se stal loupeživý rytíř a je pochován nedaleko bývalého hradu.

Prosím, lze najít zápis o prodeji hradu Zvěřinec?
Lze najít kopii pečetě ze střižného listu?
Které období obsahuje popravčí kniha rožmberská?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

text, který uvádíte, jsme neviděli; v podstatě ale moc dalších informací o hradu není. Zdá se navíc, že různé zdroje od sebe "opisovaly" a nepřinesly mnoho nového. Úplnější se zdá následující příspěvek, z něhož uvádíme ukázku, (ale nemáme ničím podložené):

...Bratři Bohuslav a Mikuláš postupně ze Zvěřince odešli. Nejdříve Mikuláš do Hořic u Chýnova a později i Bohuš do severních Čech. Novým majitelem hradu i zboží se stal Václav ze Zvěřince, snad syn jednoho z bratří. 2. září 1415 pečetil stížný list české šlechty na protest proti upálení Mistra Jana Husa. To je první zpráva o novém majiteli a zároveň na třicet let poslední.

Mistr Jan Hus pobýval dva roky mimo Prahu. V té době, bohužel písemně nedoložené, snad pobýval u svého příznivce, rytíře Václava ze Zvěřince. Čas, který mohl na Zvěřinci strávit, to znamená nebyl ani na Kozím hrádku ani na Krakovci je vymezena červencem a listopadem r. 1413.

Jedinými důkazy jsou lípy a kameny na Sedlecku a Sedlčansku pojmenované po Husovi. I jeho dobrý přítel, mistr Jan z Rejštejna, který s ním jel do Kostnice na jednom voze, farářoval v té době v Petrovicích a Vrchotových Janovicích. Důkazem by také mohlo být, že ke stížnému listu se připojil nebývale velký počet šlechticů z našeho kraje.

Nevíme, jak se hradu dotkly husitské války. Po husitských válkách byl zřejmě majitelem hradu Zvěřince Arnošt z Leskovce, ale zabrali mu jej neprávem Táborští. Jak spor dopadl opět nevíme, ale někdy po r. 1442 získali zvěřinecké zboží Růtové z Dírného. Roku 1539 je už hrad Zvěřinec uváděn jako pustý.

Jak a kdy zanikl není známo....

http://www.sedlec-prcice.cz/zricenina-hradu-zverinec/d-1540

Obsah knihy Stížný list české a moravské šlechty... uvádí Faksimile stížného listu na str. 98-99 i s pečetěmi. Podrobnější informace ale o rytíři Václavu ze Zvěřince nejsou:

Autor Čornej, Petr, 1951-

Název   Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Mistra Jana Husa 1415-2015 / Petr Čornej, Aleš Knápek, Ladislav Macek, Pavel Rous ; editor Ladislav Langpaul

Nakladatel   Okrouhlice : Spolek Za záchranu rodného domu malíře Jana Zrzavého v Okrouhlici, 2015

Popis (rozsah)   105 stran : ilustrace (převážně barevné), mapy, faksimile ; 28 cm

Číslo nár.bibl.   cnb002679604

ISBN   978-80-260-7690-2 (vázáno)

Poznámka   Německé resumé

Poznámka   Částečně přeloženo z latiny

Předmět. heslo  Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Mistra Jana Husa Předmět. heslo  listiny -- Česko -- 1401-1450 kritika církve -- Česko -- 1401-1450 stížnosti občanů -- Česko -- 1401-1450 církevní soudní procesy -- 1401-1450 šlechtici -- Česko -- 15. století šlechta -- Česko -- 15. století hrady -- Česko -- 15. století křesťanství a politika -- Česko -- 1401-1450

Předmět. heslo   Česko -- náboženské poměry -- 1401-1450

Chronolog. údaj   * 15. století * 1401-1450

Chronolog. údaj   * 1415

Forma, žánr   * informační publikace * jubilejní publikace

[ https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002679604&local_base=NKC  ]

Anotace:

Publikace profesora Petra Čorneje, Ladislava Macka, Pavla Rouse a Aleše Knápka mapuje historické události související se vznikem významného dokumentu českých dějin ze dne 2. září 1415. Zabývá se širšími souvislostmi vzniku tohoto "českého protestu" (Petr Čornej), v dalších částech se věnuje regionu dnešního Havlíčkobrodska kolem hradu Lipnice, který byl tehdy ve vlastnictví jednoho z nejvýznamnějších šlechticů království, Čeňka z Vartenberka. Kniha zkoumá osudy sídel v regionu na pomezí Čech a Moravy, jejichž majitelé, vesměs příslušníci drobné šlechty, se stali signatáři listu, popisem pečetí, připojených k jedinému dochovanému exempláři dokumentu a přináší srovnání obrazové podoby originálu, dochovaného ve skotském Edinburghu s jeho faksimile ve Státním archivu ČR. Kniha je významná pro regionální historii sídel v oblasti kolem Havlíčkova Brodu. Zachycuje jednoznačně nejvýznamnější moment celé jejich historie a také hledá odpověď na otázku, kdo byli signatáři protestu, jaká byla jejich motivace a důvody, které je vedly v roce 1415 k politickému vystoupení evropského významu. Pro mnohé obce jsou pečeti a šlechtické predikáty vůbec prvním dokladem jejich existence.

[ Zdroj: Web obalkyknih.cz ]

Dále o hradu zde:

O hradu Zvěřinci z webu

http://www.hrady.cz/index.php?OID=333&PARAM=11&tid=337&pos=300

Popravčí kniha pánův z Rožmberka / vydal František Mareš

Nakl. údaje   V Praze : Královská společnost nauk, 1878

Popis (rozsah)   64 s. ; 29 cm

Digitalizovaný dokument

Poznámka   Obsahuje rejstřík

"Řady šesté díl IX. Třída pro filosofii, dějepis a filologii"--Tit. l.

Věstník Královské společnosti nauk?

 Předmět. heslo  hrdelní soudnictví -- Česko -- 14.-15. století

 Chronolog. údaj   * 14.-15. století

 Forma, žánr   * dokumenty

 https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001220959&local_base=NKC

Popravčí kniha pánův z Rožmberka

Z předmluvy ke knize: kniha obsahuje 48 listů; 1. zápis ze 16. stol má: "Léta panie 1390 ..."

Vyznání zločinců, jdoucí od r. 1389 - 1409 a 1420 - 1429

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/23768846