Loreta

Text dotazu

Dobrý den,

na pražské Loretě (a asi i dalších) jsou na čele stavby dva ornamenty s šesti “body”. V souvislosti se symbolikou Panny Marie nevím, co počet šest znamená. Toto číslo v souvislosti s Pannou Marií používáno všeobecně není. Vzhledem k tomu, co Loreta představuje, jistě ornamenty nějaký význam mají. Ale jaký?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz jsme konzultovali i s kunsthistoriky a z jejich odpovědi vybíráme:

nejedná se o ornamenty, ale papežský Medicejský erb. Pražská Santa Casa kopíruje italskou předlohu, kde jsou reliéfy a polopostavy vnějšího obložení kaple provedeny v mramoru. Autorem návrhu sochařské výzdoby je Donato Bramante. Tato renesanční výzdoba exteriéru italské kaple vznikla za pontifikátu papeže Klementa VII, civilním jménem Giulio di Giulliano de Medici. Pro srovnání viz např.:

https://cz.pinterest.com/pin/347199452519227556/

Proto jsou na italské kapli jeho erby. U nás v Praze je na přání patronů na několika místech (např. po stranách bočních vchodů) nahradily erby Lobkowiczů. Na průčelní stěně, kde je hlavní výjev Zvěstování P. Marii, zůstaly původní erby Medicejské Tzn. nejedná se o šest záhadných bodů, ale o heraldickou záležitost… mariánskou ikonografii ani nějakou skrytou symboliku v tom nehledejte.

Pokud jsme se netrefili do vaší otázky, kterou jste nám bohužel neupřesnil, s číslem šest se nabízí i šesticípá hvězda Davidova, symbol židů.

My tři králové Ve svém Klanění mudrců (1460) podal Leonardo di Bressanone mudrce jako tři krále vzdávající poctu malému Ježíškovi. Betlémská hvězda, která září nad hlavou dítěte, má šest cípů jako hvězda Davidova, symbol židů.

GIBSON, Clare. Symboly a jejich významy. V Praze: Slovart, 2010s. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:9ae8171d-2e4a-4667-9c25-d4e8c675a6e9

Seraf a cherub Serafové a cherubové, kteří symbolizují Boží moudrost, bývají zobrazováni kolem Boha a pouze s hlavami obklopenými křídly, kterých mohou mít až šest. Zatímco seraf je červený a je spojen se světlem (dnem), cherub je modrý (nebo zlatožlutý) a je spojen s nocí. Zpodobnění andělů jako malých dětí [putti nebo amoretti) vycházejí z antických zdrojů - GIBSON, Clare. Symboly a jejich významy. V Praze: Slovart, 2010s. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:d47c2ecc-147a-4e94-a045-19d77c4706ad