Lokovaná vesnice

Text dotazu

Dobrý den,

můžete mi prosím vysvětlit termín lokovaná / nelokovaná vesnice ? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Vás dotaz. Na základě našeho vyhledávání předpokládáme, že termín lokovaná/nelokovaná vesnice souvisí s výzkumem středověkých osídlení a usedlostí a odkazuje na to, v jakém rozsahu a za jakým účelem bylo zkoumané osídlení původně založeno. Toto vysvětlení pojmu dedukujeme na základě kontextů, v jakých jsme tyto pojmy našli použité ve zdrojích z naší digitální knihovny Kramerius, zejména v následujících titulech:

-Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri. ISBN 978-80-7277-410-48.
-Archæologia historica. V Brně: Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1976-. ISSN 0231-5823.

Přesnou definici pojmů jsme však bohužel v těchto zdrojích nenašli. Tyto pojmy se nenacházejí ani v Internetové jazykové příručce (https://prirucka.ujc.cas.cz/). Obecnější vysvětlení pojmů jsme nalezli jenom ve vědecké studii v odborném přírodovědeckém časopise Acta rerum naturalium. Zmíněná studie rozlišuje dvě kategorie vesnických sídel. Jako nelokované vesnice označuje skupinu sídel, které:

-představují koncentrovaná vesnická sídla bez pravidelně rozměřených plužin
-se vyznačují podobnou rozlohou katastrů
-se vyznačují velikým množstvím i pozdějších zásahů do katastrálního území, nebyly jednorázově vyměřeny
-nemají vesnický kostel jako součást sídla.

Jako lokované vesnice označuje sídla s následujícími znaky:

-koncentrovaná sídla s přesně rozvrženými plužinami, které jsou většinou traťové či pásové
-velikost katastru tohoto typu sídel je zhruba dvojnásobná oproti nelokovaným vesnicím
-v samotných vesnicích pak nacházíme větší množství jednotlivých zemědělských usedlostí (domů), celkově se tedy jedná o větší vesnice
-ve vesnicích jsou farní kostely.

Celou studii, ze které čerpáme informace, si můžete přečíst online zde: https://actarerumnaturalium.cz/wp-content/uploads/2017/07/archiv_2012-12__20.pdf.

Pro získání odborného a ověřeného vysvětlení těchto pojmů Vám ale doporučujeme obrátit se na odborná vědecká pracoviště – např. Centrum pro studium středověku FFUK (https://css.ff.cuni.cz/?page_id=17&lang=cs), Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), anebo nějaké regionální muzeum z Vašeho okolí.