lokace Feystadt

Text dotazu

Dobrý den moc by mě zajímalo zda je město Freystadt v Dolním Slezsku totožné z dnešním Fryštátem? Dále kde najít informace o tom zda toto město mělo nějakou souvislost s Nowa Sol dříve pod názvem Neusaltz. Jedná se zhruba o období 1807 - 1840. děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

místopisný název "Fryštát" (něm. Freistadt, pol. Frysztat), je s voučasnosti statutární část města Karviná a také jeho původní název (do roku 1949). V územně správním členění spadal pod Politický okres Fryštát (něm. Bezirk Freistadt, pol. Powiat polityczny Frysztat), a v roce 1920 připadla mj. karvinská část Československu. Oblast na česko-polském pomezí je od města Nowa Sol v západní části dnešního Polska vzdálen vzdušnou čarou cca 360 km. Landkreis Freystadt i. Niederschlesien (zemský okres Freystadt v dolní Slezsku) byla pruská územněsprávní jednotka, existující v krátkým přerušením ve 30. letech mezi roky 1742-1945, dnes se na daném území rozkládá Lebuské vojvodství. Město Freystadt (pol. Kozuchow) se pak nacházelo v Landkreis Neusalz an der Oder (okres Nová sůl na Odře), a v rámci současného členění spadá též do Lebuského vojvodství. Fryštát tedy jednoznačně není totožné s městem Freistadt, či oblastí Freystadt. Další informace o daných lokalitách můžete nalézt v literatuře, zabývající se místopisem (viz dále).

Jedná se především o následující tituly:

HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Vyd. 2. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1225-7.

NEUMANN, Gustav. Das deutsche Reich in geographischer, statistischer und topographischer Beziehung, zweiter Band. Berlin: Otto Müller's Verlag, 1874. Dostupé z: https://books.google.de/books?id=mx5fAAAAcAAJ

Použité zdroje

HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Vyd. 2. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1225-7.

NEUMANN, Gustav. Das deutsche Reich in geographischer, statistischer und topographischer Beziehung, zweiter Band. Berlin: Otto Müller's Verlag, 1874. Dostupé z: https://books.google.de/books?id=mx5fAAAAcAAJ