Liverpool

Text dotazu

Jak přišel Liverpool (město v Anglii) ke svému názvu?

Odpověď

Dobrý den,

v našich zdrojích jsme přesnou odpověď, proč se jmenuje město Liverpool Liverpool, nenašli. Na různých webech se ale vedou živé diskuse  v češtině i angličtině, viz ukázky níže:

Liverpool je situováno ve východní části Merseyské zátoky, asi 8 km odtud je pobřeží omýváno vodami Liverpoolského zálivu a Irského moře. O vznik města Liverpool se v roce 1207 zasloužil anglický král Jan, který mu udělil městská práva. První písemné doklady o osídlení oblasti kolem řeky Mersey však pocházejí již z 1. století...

Liverpool je město, které se nachází v Anglii podél východní strany ústí Mersey. Počátky názvu Liverpoolu jsou kontroverzní;  místo bylo známé jako "Liuerpul" v 1190,  možná znamenalo bazén nebo potok s kalnou vodou. Název by mohl také pocházet z "elverpool" jako odkaz na velký počet úhořů v Mersey..

Liverpool - název  znám téměř tisíc let. Původ pojmenování se vysvětluje i  ze starých anglických slov "odsouzenec na doživotí + pol" běžet spolu; Liuerpul (tak to bylo nazváno v roce 1190), význam -  "bazén s kalnou vodou".

Read more: http://wiki.answers.com/Q/Who_was_Liverpool_named_after#ixzz2GzvCzgbS:

Liverpool has bee a named community for almost a thousand years. Instead of a person it is named from the Old English words "lifer + pol" run together to make Liuerpul (as it was called back in 1190). The name means "Pool with Muddy Water"

Historie Liverpool lze vysledovat zpět do 1190, kdy bylo místo známé jako "Liuerpul",  znamená bazén nebo potok, kaluž s kalnou vodou. Další původy jména byly navrženy, včetně "elverpool", odkaz na velký počet úhořů v Mersey, ale konečný původ je otevřený debatě... Pravděpodobně původ je spojen s waleské slovo "Llif", což znamená záplavu, často používán jako vlastní jméno pro Atlantický oceán, zatímco "pool" je obecně v místních jménech v Anglii odvozených od konce britské nebo Welsh "Pwll" meaing různě, bazén, sání nebo jáma.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Liverpool

Liverpool měl mnoho jmen ve svých počátcích, ale neexistuje žádný latinský název.

Read more: http://wiki.answers.com/Q/Why_is_Liverpool_called_Liverpool#ixzz2Gzx54Goe

Pokud byste potřeboval/a odbornější vysvětlení, doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, příp. oslovit některou knihovnu přímo v Anglii, http://www.liverpool.gov.uk/libraries-and-archives/.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.04.2013 14:29

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu