literatura o rodu Lemberku

Text dotazu

Dobry den, muzete mi prosim pomoci s vyhledanim literatury, ktera by pojednavala o rodu Lemberku . Informaci potrebuji z genealogickeho hlediska - cili jak se rod vyvijel v case, kde meli sidlo

Odpověď

Dobrý den,

velmi přehledně je rod Lemberků přiblížen v Ottově slovníku naučném. ( Ottův slovník naučný. 15.díl. Praha : J.Otta. 1900. s. 836 ) Je zde celá posloupnost rodu a sídla, která tento rod obýval a spravoval.
Podrobně se příslušníky rodu Markvarticů, se zvláštním zřetelem na rod Lemberků, zabývá kniha : Markvartici : z historie nejstarší české šlechty z ranné doby vlády Přemyslovců. (Waldstein-Wartenberg, Berthold. Markvartici : z historie nejstarší české šlechty z ranné doby vlády Přemyslovců. Praha :
Klub pro českou heraldiku a genealogii, 2000. ISBN 80-902448-6-6 ).

O pánech z Lemberka se zmiňuje i Lexikon české šlechty III. ( Halada, Jan, Lexikon české šlechty : erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. [Díl] 3. 1. vyd.. Praha : Akropolis, 1994 )

Informace, především o vzniku rodu, naleznete v publikacích o sv.Zdislavě. ( Např. Kalista. Zdeňek. Blahoslavená Zdislava z Lemberka. Praha: Zvon, 1991. ISBN 80-7113-042-7 )

Můžete se pokusit kontaktovat i správu zámku Lemberk, zda nemají historii rodu Lemberků podrobně zpracovanou. Popřípadě Vám jistě sdělí další publikace, které s tímto tématem souvisejí.
http://www.szlemberk.xf.cz/lemberk_2004_08_cz_index.htm

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.12.2007 11:58

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu