literatura o rodu Lemberku

Text dotazu

Dobry den, muzete mi prosim pomoci s vyhledanim literatury, ktera by pojednavala o rodu Lemberku . Informaci potrebuji z genealogickeho hlediska - cili jak se rod vyvijel v case, kde meli sidlo

Odpověď

Dobrý den,

velmi přehledně je rod Lemberků přiblížen v Ottově slovníku naučném. ( Ottův slovník naučný. 15.díl. Praha : J.Otta. 1900. s. 836 ) Je zde celá posloupnost rodu a sídla, která tento rod obýval a spravoval.
Podrobně se příslušníky rodu Markvarticů, se zvláštním zřetelem na rod Lemberků, zabývá kniha : Markvartici : z historie nejstarší české šlechty z ranné doby vlády Přemyslovců. (Waldstein-Wartenberg, Berthold. Markvartici : z historie nejstarší české šlechty z ranné doby vlády Přemyslovců. Praha :
Klub pro českou heraldiku a genealogii, 2000. ISBN 80-902448-6-6 ).

O pánech z Lemberka se zmiňuje i Lexikon české šlechty III. ( Halada, Jan, Lexikon české šlechty : erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. [Díl] 3. 1. vyd.. Praha : Akropolis, 1994 )

Informace, především o vzniku rodu, naleznete v publikacích o sv.Zdislavě. ( Např. Kalista. Zdeňek. Blahoslavená Zdislava z Lemberka. Praha: Zvon, 1991. ISBN 80-7113-042-7 )

Můžete se pokusit kontaktovat i správu zámku Lemberk, zda nemají historii rodu Lemberků podrobně zpracovanou. Popřípadě Vám jistě sdělí další publikace, které s tímto tématem souvisejí.
http://www.szlemberk.xf.cz/lemberk_2004_08_cz_index.htm