Literatura o řezání dřeva

Text dotazu

Dobrý den,
hledám literaturu o prací se dřevem. Konkrétně bych se potřebovala dozvědět, jaké jsou rozdíly mezi příčným a podélným řezáním dřeva (na co se jednotlivá metoda hodí, jak se liší postup atd.). Můžete mi doporučit nějakou literaturu, ve které bych to našla? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

informace o příčném a podélném řezu v kontextu práce se dřevem jsme nalezli v publikacích věnovaných řezbářství a výrobě dřevěných předmětů. Příručky většinou obsahují též nákresy a schémata, která zobrazují způsob, jak jsou řezy prováděny.

Souhrnně: příčný řez neboli transverzální je řez prováděný kolmo na osu kmene x podélný řez neboli radiální řez je řez vedený rovnoběžně s podélnou osou kmene.

Níže zasíláme výběr příslušných částí z vybraných publikací:

*„Řezy můžeme vésti čtverým směrem a podle toho rozeznáváme:

1. Příčný řez (transversální; la coupe transversale, transverse section, Hirnschnitt), kolmý na podélnou osu orgánu; u kmenů, větví nebo kořenů jest skoro vždy kruhovitý.

2. Radiální řez (la coupe radiale, radially section, Strahlschnitt, Radialschnitt) prochází přesně podélnou osou středem orgánu a sleduje směr průměru; jest kolmý na příčný řez a většinou přesně obdélníkový. (…)“

(KAVINA, s. 6)

*„řez příčný (transverzální) – kolmý na osu kmene, letokruhy se jeví jako soustředěné kruhy“

*„Řez příčný. Je nutné ostré dláto, jinak se vlákna, zejména v jarním dřevě, snadno vytrhnou.“

* radiální řez = středový, procházející podélnou osou kmene; řez tangenciální = „tečný, vedený mimo střed kmene, rovnoběžný s podélnou osou kmene, letokruhy jsou rovnoběžné, směrem od středu se vzdálenosti mezi nimi zmenšují“

(MINÁŘ, s. 70, 198, 199, 258)

* Příčný řez – přeříznutí pilou nebo jinak napříč přes letokruhy dřeva (BRIDGEWATERs, s. 139)

* Při příčném řezání se vede ostří nástroje kolmo na podélný směr vláken. (VINTER, HAVRÁNEK, s. 44)

Přehledně hledané pojmy vysvětlují též online zdroje, např. zde: http://www.elearning.aspara.cz/subdom/elearning/index.php?page=stavba-dreva, stručný výklad též na https://www.podlaharsky-servis.cz/drevo/ nebo https://www.stockist.cz/clanek/zakladni-informace-o-dreve/.

Zdroje:

BRIDGEWATER, Alan a Gill BRIDGEWATER. Práce se dřevem: krok za krokem od nápadu ke krásnějšímu bytu a zahradě. Praha: Ottovo nakladatelství, 2007, s. 139. ISBN 978-80-7360-553-7.

KAVINA, Karel. Anatomie dřeva. V Praze: Ministerstvo zemědělství, 1932, 296 s.

MINÁŘ, Marek. Řezbářství. Praha: Grada, 2005, 261 s. ISBN 80-247-0743-8.

OKRUCKÝ, Ján a Václav KAUTMAN. Výtvarník a dřevo: pomocná kniha pro studenty zaměření 82-38-6/02 řezbářství a 82-31-6/08 tvarování hraček a dekorativních předmětů na středních uměleckoprůmyslových školách. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1976, s. 15, 19, 23.

UDRŽAL, Pavel, Stanislav DAVID a Miroslav CÍSAŘ. Řezbářství. Praha: SNTL, 1989, 183 s. ISBN 80-03-00135-8.

VINTER, Jan a Karel HAVRÁNEK. Práce se dřevem. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1973, s. 10.

http://www.elearning.aspara.cz/

https://www.podlaharsky-servis.cz/drevo/

https://www.stockist.cz/clanek/zakladni-informace-o-dreve/