literatura o mikroúvěrech

Text dotazu

Dobrý den,
ve třetím ročníku gymnázia budu psát na semináři společenských věd práci o mikroúvěrech, rád bych požádal o radu, jaká literatura týkající se především mikroúvěrů, ale také případně vhodný svazek o klasických úvěrech, by byla vhodná k čerpání pro tento spis.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme za zpoždění v odpovědi, které bylo zapříčiněno provozními důvody.

V češtině zatím vyšly pouze dvě publikace věnované mikrofinancování, a to:

Svitáková, Jiřina et al. Mikrofinancování z dobré i stinné stránky, aneb--, Jak to funguje a zkušenosti českých organizací. Praha: Microfinance, 2011.

Opočenská, Martina a Kunová, Anna. Mikrofinance: globální rozvojové vzdělávání a zahraniční rozvojová spolupráce aneb společně proti chudobě.  Praha: Powerprint, 2012.

Národní knihovna pak má ve svém fondu i značné množství publikací v angličtině, např.:

Srnec, Karel, Hes, Tomáš a Výborná, Magdalena. Banking and microcredit: glossary 2011. Prague: Czech University of Life Sciences, 2011.

Yenawine, Bruce H. a Costello, Michele R., ed. Benjamin Franklin and the invention of microfinance. London: Pickering & Chatto, 2010.

Maksudova, Nargiza. Macroeconomics of microfinance: how do the channels work?. Prague: CERGE-EI, 2010.

Janda, Karel a Svárovská, Barbora. Suitability of microfinance as an investment option. Prague: CERGE-EI, 2012.

Bateman, Milford. Why doesn't microfinance work?: the destructive rise of local neoliberalism. London: Zed Books, 2010.

Buyske, Gail. Banking on small business: microfinance in contemporary Russia [online]. Ithaca: Cornell University Press, 2007.

Banking the poor: measuring banking access in 54 economies [online]. Washington, DC: World Bank, 2009.

Armendariz, Beatriz. The economics of microfinance [online]. Cambridge, MA: MIT Press, 2010.

Financial promise for the poor: how groups build microsavings [online]. Sterling, VA: Kumarian Press, 2010.

New pathways out of poverty [online]. Sterling, Va.: Kumarian Press, 2011.

(v případě titulů označených poznámkou [online] se jedná o tzv. elektronické zdroje – tedy elektronické verze knih, s kterými můžete pracovat na počítačích v Národní knihovně nebo, jste-li registrovaným čtenářem NK, i prostřednictvím vzdáleného přístupu po přihlášení do čtenářského konta pomocí odkazu v jednotlivých záznamech knih v elektronickém katalogu).

Dále jsme ještě našli následující články:

Srnec, Karel a Havrland, Bohumil. Microfinancing: challenges and prospects. Appropriate conditions for changes from informal to formal microfinancing institutions = Mikrofinancování: výzva a prosperita. Vhodné podmínky pro transformaci neformálních mikrofinančních institucí na formální.  In: Agricultural Economics, 2006, 52(10), s. 489-496. Dostupné také z: http://www.agriculturejournals.cz.

Rajan, Raghuram. Dobrým skutkům se nedaří. In: Ekonom, 2010, 54(51-52), s. 57.

Bello, Walden. Mikroúvěry makroproblém neřeší. In: Literární noviny, 2006, 17(43), s. 4. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNIII/17.2006/43.

Táborská, Sylva. Ručit důvěrou a buvola pomalu splácet. Literární noviny, 2006, 17(36), s. 6. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNIII/17.2006/36.

Pomocné by Vám také mohly být knihy:

Horký, Ondřej. Česká rozvojová spolupráce: diskurzy, praktiky, rozpory. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2010.

Dušková, Lenka et al. Encyklopedie rozvojových studií. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011.

Jeníček, Vladimír a Foltýn, Jaroslav. Globální problémy světa: v ekonomických souvislostech. Praha: C.H. Beck, 2010.

Adamcová, Lenka a kol. Úvod do rozvojových studií. Praha: Oeconomica, 2006.

Hoch, Tomáš. Základy rozvojové pomoci. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2007.

K nalezení základních informací o klasických úvěrech bychom doporučovali např. :

Bankovnictví. 6. vyd. Praha: Bankovní institut vysoká škola, 2006.

Hetfleišová, Ladislava. Banky jak je neznáte.[Česko: s.n.], 2011.

Petrášková, Vladimíra a Horváthová, Zuzana. Vybrané kapitoly z finanční gramotnosti. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2010.

Prověřené zdroje:

NKC – Elektronický katalog Národní knihovny ČR http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

ANL – Články v českých novinách, časopisech a sbornících http://aleph.nkp.cz/cze/anl