Literatura o Emilu Smetánkovi

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych doporučit literaturu o panu Emilu Smetánkovi (kromě Večerka, Radoslav. 2008. Biograficko-bibliografické medailonky českých lingvistů: bohemistů a slavistů . Linguistica online. a Černý, Jiří – Holeš, Jan. 2008. Kdo je kdo v dějinách české lingvistiky. Praha.)

Odpověď

Dobrý den,

posílám několik odkazů, které se mi podařilo nalézt. U prvních třech je v závorce uvedena dostupnost, ale ověřovala jsem jen NKP a UK, takže je možné, že se tituly dají sehnat i jinde.

PORÁK, Jaroslav a JANČÁKOVÁ, Jana. Bibliografie prací prof. PhDr. Emila Smetánky s přehledem jeho činnosti. Vyd. 1. Praha: Univerzita Karlova, 1977. 43 s. Bibliografie význačných slavistů - učitelů Univerzity Karlovy; sv. 5. (dostupné v NKP, KJP)

KUDĚLKA, Milan et al. Česká slavistika od počátku 60. let 19. století do roku 1918. 1. vyd. Praha: Historický ústav, 1997. 477 s. Práce Historického ústavu ČAV = Opera Instituti historici Pragae. Řada A, Monographia; sv. 15.ISBN 80-85268-69-8. (v NKP, KJP)

ZEDNÍK, Pavel. Významný jazykovědec. Cesta Vrchovinou, 2010, 51(43), s. 3. ISSN 1803-3652. (v NKP)

Medailonek k E. Smetánkovi lze nalézt i v dodatcích k Ottově slovníku naučnému.

Odkaz na další články, kde by měl být E. Smetánka zmiňován je možné najít pod medailonkem k tomuto autorovi v Österreichisches Biographisches Lexikon, který máme v Historickém kabinetu FF UK, ale zároveň je i na internetu viz: http://www.biographien.ac.at/oebl?frames=yes

Jedná se o tyto články:

J. V. Sedlák, F. Šimek, P. Váša, in: Naše řeč 19, 1935, S. 294ff., 308ff., 332ff.

F. Ryšánek, Naše řeč 33, 1949, S. 1ff. (m. B.)

V. Šmilauer, in: Časopis pro moderní filol. 32, 1949, S. 105ff.;

A. Gregor,in: Listy filologické 73, 1949, S. 139ff., též in: Naše věda 27, 1950, S. 52