literatura na téma "vývoj kulturních památek za posledních 100 let"

Text dotazu

Dobrý den, mám za úkol zpracovat teoretickou část v diplomové práci (literární rešerši) na téma vývoj kulturních památek za posledních 100 let, poukázat na ty největší mezníky jako 1. republiky, rok 1945 a 1948, po roce 89, jde hlavně o vlastnictví a co se s kulturními památkami dělo. A pak mám ještě na začátku vysvětlit pojmy kulturní památka, národní kulturní památka a tak. Budu moc ráda, když mi pošlete jakou literaturu, kterou mám použít. Děkuju.

Odpověď

Dobrý den,

Literaturu k tomuto tématu můžete vyhledat buďto sama anebo si u nás zadat rešerši (= soupis bibliografických záznamů) v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz , záložka Katalogy a databáze.

Do báze NKC máte volný přístup přes internet,  zadáním klíčových slov (památky, památková péče, kultura) do vyhledávacího formuláře se Vám zobrazí záznamy literatury s hledaným tématem, při zadání klíčových slov ´památková péčeˇ se zobrazí např.

Pro další literaturu a informace Vám doporučujeme využít také knihovnu Národního památkového ústavu, http://www.npu.cz/pro-odborniky/pracoviste-npu/ustredni-pracoviste/cinnost-a-poskytovane-sluzby/knihovna/o-knihovne/

.

Základní informace týkající se památek -  památka s mezinárodním statusem,kulturní památka a národní kulturní památka, legislativa, stručná historií, včetně služby "Ptejte se" naleznete na  http://www.dotace-na-pamatky.cz/

.

Poznámka pro informaci:

pojem památková péče se začíná objevovat na přelomu 18. a 19. století v souvislosti se vznikem romantismu a jeho fascinací středovekem. Často je též spjata se vznikem idejí národního obrození. Snahy o ochranu historických děl existovaly samozřejmě i dříve, ale vznikaly vesměs z mimouměleckých důvodu.

Vznik prvních ojedinelých zákonů a nařízení směřujících k ochraně památek a též vznik prvních památkových institucí je znám již v 1. polovine 19.století:

? 1807 - byla založena v Dánsku Královská komise k zachování starožitností.

? 1814 - byl zrízen úrad ríšského antikváre ve Švédsku a Dánsku.

? 1830 - ve Francii založena Generální inspekce historických památek. Další komise ruzných názvu na ochranu památek vznikaly i v dalších státech.

? 1834 - Recko bylo první zemí, která vydala zákon na ochranu památek.

zdroj : http://www.dotace-na-pamatky.cz/.../Historie_pamatkove_pece_v_CR.pdf