literatura na téma: sociálna rehabilitácia

Text dotazu

Dobry den, robim si prehlad literatury zaoberajucej sa otazkami socialnej rehabilitacie mentalne postihnutych, ale mam velky problem nieco adekvatne v nasich knizniciach najst. Vedeli by ste mi na danu temu poradit? Pripadne poradit pod akym nazvom mam hladat v anglickej literature? Dakujem velmi pekne.

Odpověď

Dobrý den,

pro dohledání knih můžete využít katalogy dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F , především Souborný katalog ČR (báze SKC), Česká národní bibliografie (báze ČNB)  a katalog Národní knihovny ČR (báze NKC). Knihy, které Vám jako příklad uvádíme v této odpovědi, jsme vyhledali použitím klíčových slov "sociální rehabilitace".  Hodně knih se věnuje problematice sociální rehabilitace z pohledu tělesně postižených lidí. Není samozřejmě vyloučené, že i v takto zaměřených publikacích bude kapitola také o mentálně postižených lidech. Bohužel není v možnostech služby Ptejte se knihovny procházet jednotlivé dokumenty, ale doufáme, že Vám vyhledané knihy pomohou (zajímavé mohou být tituly uvedené v seznamech použité literatury), případně díky uvedeným klíčovým slovům nasměrují na další hledání.

Publikace vyhledané v Souborném katalogu ČR:

* Podhajská, Jana et al. Aktivní začleňování osob s duševní poruchou prostřednictvím multidisciplinárních tymů [i.e. týmů. Praha: ESET-HELP, 2011. 35 s. ISBN 978-80-254-9680-0.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201108/contents/nkc20112184459_1.pdf

* Houdková, Zuzana. Psychorehabilitační kurzy pro rodiče s dětmi raného věku se zdravotním postižením. [Česko: s.n, 2008]. 54 l.

Předmětová hesla:  rehabilitační cvičení * zdravotně postižené děti * sociální rehabilitace * děti předškolního věku * raná péče o dítě * speciální pedagogika * sociální integrace * rodinná psychoterapie

* Stehnová, Berit. Smysl a cíl práce Oddělení sociální rehabilitace [rukopis]. 2006. 115 l.

Pozn: diplomová práce, Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2006. Odkaz na práci naleznete na adrese http://is.muni.cz/th/43004/pedf_m/

* Horáčková, Marie. Mimonemocniční individuální sociální rehabilitace duševně nemocných jako poradenský problém [rukopis]. 2000. [1], 69 s., [16] s. příl.

Pozn.: bakalářská práce, Masarykova univerzita v Brně, filozofická fakulta, 2000.

* Svaz tělesně postižených v České republice. Sociální rehabilitace pro těžce tělesně postižené - imobilní. Praha: Svaz tělesně postižených v České republice, 1995. 90 s.

Předmětová hesla: sociologie * zdravotně postižení * rehabilitace * REHABILITACE -- metody * PARAPLEGIE -- rehabilitace * DEKUBITUS -- ošetřování * DEKUBITUS -- prevence a kontrola * rehabilitace

* Člověk a handicap: k problematice zdravotního postižení z hlediska speciálních oborů a sociální rehabilitace. Praha: Federace zdravotně postižených, 1991. 122 s. Skripta pro doškolování prac. sociál. rehabilitace.

* Woonings, Franciscus Maria Johannes. Cognitive dysfunction and psychosocial rehabilitation in schizophrenia. Groningen: Stichting Drukkerij C. Regenboog, 2002. 257 s. ISBN 90-367-1708-6.

Předmětová hesla: sociální rehabilitace * schizofreničtí pacienti * kognitivní dysfunkce * dizertace

* Ovosad, Libor. Základy speciálního poradenství. Vyd. 2. Praha: Portál, 2006. 159 s. ISBN 80-7367-174-3.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200610/contents/nkc20061663088_1.pdf

V katalogu  Národní knihovny ČR (NKC) můžete vyhledávat také podle obsahu. Některé novější publikace mají naskenované obsahy, které jsou prohledatelné. Mezi takto nalezené publikace patří např.:

* Maršálek, Michal. Deprese u schizofrenie: průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf, C2007. 80 s. Farmakoterapie pro praxi; sv. 24. Jessenius. ISBN 978-80-7345-116-5.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200708/contents/nkc20071724494_1.pdf

* Dušek, Karel a Večeřová-Procházková, Alena. Diagnostika a terapie duševních poruch. Vyd. 1. Praha: Grada, 2010. 632 s. Psyché. ISBN 978-80-247-1620-6.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201010/contents/nkc20102128190_1.pdf

* Novosad, Libor. Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním: základy a předpoklady dobré poradenské praxe. Vyd. 1. Praha: Portál, 2009. 269 s. ISBN 978-80-7367-509-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200910/contents/nkc20091929323_1.pdf

* Jurkovičová, Petra, ed. Přístup k osobám se specifickými potřebami v zemích EU z pohledu vzdělávání dospělých. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 110 s. ISBN 978-80-244-2102-5

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200901/contents/nkc20081833740_1.pdf

* Matoušek, Oldřich, ed., KODYMOVÁ, Pavla, ed. a KOLÁČKOVÁ, Jana, ed. Sociální práce v praxi: specifika různých cílových skupin a práce s nimi. Vyd. 2. Praha: Portál, 2010. 351 s. ISBN 978-80-7367-818-0.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201011/contents/nkc20102124969_1.pdf - kapitola "sociální práce s lidmi s mentálním postižením"

* Vybíral, Zbyněk a Roubal, Jan. Současná psychoterapie. Vyd. 1. Praha: Portál, 2010. 743 s. ISBN 978-80-7367-682-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201005/contents/nkc20102092740_1.pdf

Pokud byste chtěla vyhledávat články, můžete využít bázi ANL (dostupná opět na adrese  http://aleph.nkp.cz/F), kde naleznete výběrové články z českých periodik od r. 1991. Uvádíme Vám výběr článků, které sice neobsahují přímo klíčová slova "sociální rehabilitace", ale tématem by Vám snad mohly také pomoci:

* ISRAELJAN, Artašes. Aktuální problémy socializace mentálně postižených klientů. Speciální pedagogika, 2001, 11(3), s.129-136.

Klíčová slova: mentálně postižení * mentální handicap * ústavní výchova * socializace * sociální výchova * terapie * psychoterapie * mládež * ústav sociální péče

* Nové metody psychosociální práce. S '96, 1996, 7(51/52), s. 24. ISSN 1213-6565.

Klíčová slova: sociální péče * děti * psychicky narušené děti * terapie * videotrenink interakcí * sociální politika * trh práce * mezinárodní podpůrné programy * program PHARE * národní programy * Česko

* Křeček, Bohumil. Šance duševně nemocným. Slovo, 1997, 89(250). Příl. Slovo na víkend, s. V. ISSN 0231-732X.

Klíčová slova: sociální péče * duševně nemocní * sociální pomoc * pracovní terapie * pracovní aktivity * Česko.

* Mezinárodní konference: [O socializaci mentálně postižených]. Psychologické aktuality, 1997, 3(1), s. 2-5.

* Bělohlávková, Lucie. Skupinové nácviky sociálních dovedností u dětí s Aspergerovým syndromem. Učitelské noviny: týdeník pro učitele a přátele školy, 2011, 114(3), s. 18-19. ISSN 0139-5718.

České články ze zdravotnických oborů můžete také vyhledávat v portálu Medvik, který je budovaný Národní lékařskou knihovnou, viz http://www.medvik.cz.

Naopak zahraniční databáze Vám nabízí články z odborných zahraničních periodik, pro představu o těchto databázích se můžete podívat na jejich nabídku v NK ČR (http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju). V databázi Academic Search Complete jsme zkoušeli zadat termín "social rehabilitation" a podle nalezených výsledků se zdá, že by to mohlo odpovídat Vašemu dotazu. Jako příklad Vám uvádíme některé z vyhledaných záznamů:

* Portillo, Mari Carmen. Social rehabilitation in long-term conditions: learning about the proces.  Journal of Advanced Nursing; Jun2011, Vol. 67 Issue 6, s. 1329-1340. ISSN 0309-2402.

* Karelina, D. D. Medical aand social aspects of rehabilitation of aptients with bordeline mental disorders. Saratov Journal of Medical Scientific Research / Saratovskii Nauchno-Meditsinskii Zhurnal; Apr-Jun2011, Vol. 7 Issue 2, s. 453-456. ISSN 1995-0039.

* Portillo, Mari Carmen. Understanding the practical and theoretical development of social rehabilitation through action research. Journal of Clinical Nursing; Jan2009, Vol. 18 Issue 2, s. 234-245. ISSN 0962-1067.

Pokud by Vás zajímaly také volně dostupné internetové odkazy, insirovat se můžete např. u následujícíh:

* http://www.unie-pz.cz/3-podporovane-zamestnavani/15-socialni-rehabilitace.html

* http://www.socialnisluzby-ipjmk.cz/Folders/373-1-Socialni+rehabilitace+.aspx

* http://socialnirehabilitace.cz/