literatura na téma: "protižidovské projevy v politice Mladočechů"

Text dotazu

Dobrý den,
pracuji na své diplomové práci, zabývající se protižidovskými projevy v politice Mladočechů a ráda bych se zeptala, jestli byste mi mohli doporučit relevantní literaturu, články, jakékoli publikace, kterými bych mohla práci doplnit.

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k tématu antisemitismu v politice mladočechů můžete dohledat ve volně dostupných katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F/. Doporučujeme Vám využít především Souborný katalog ČR (báze SKC), katalog Národní knihovny ČR (báze NKC) nebo článkovou bázi ANL. Při vyhledávání můžete zohlednit dvě hlavní témata, a to knihy pojednávající o mladočeších, jejich politice, názorech nebo konkrétně o antisemitismu buď přímo v daném období či  jeho projevech obecně. Níže uvádíme citace knih, které tato témata obsahují a věříme, že v nich naleznete potřebné informace.

* MIKULÁŠEK, Alexej. Antisemitismus v české literatuře 19. a 20. století: teoretická a historická studie. Praha: Votobia, 2000. 238 s. ISBN 80-7220-090-9.

* Český antisemitismus 19. století. [Žďár nad Sázavou: Hedvika Nenadálová], ©2010. 316 s. ISBN 978-80-904365-5-8.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201005/contents/nkc20102033341_1.pdf

* FRANKL, Michal. "Emancipace od židů": český antisemitismus na konci 19. století. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2007. 403 s. ISBN 978-80-7185-882-9.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200803/contents/nkc20081792704_1.pdf

* KIEVAL, Hillel J. Formování českého židovstva: národnostní konflikt a židovská společnost v Čechách 1870-1918. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2012. 399 s. ISBN 978-80-7432-174-0.

* VOJTĚCH, Tomáš. Mladočeši a boj o politickou moc v Čechách. 1. vyd. Praha: Academia, 1980. 198 s., 4 s. fot. příl.

* CIBULKA, Pavel, ed. Politické programy českých národních stran v letech 1860-1890. Praha: Historický ústav, 2000. 343 s. Edice politických programů; sv. 3. ISBN 80-7286-020-8.

Uvádíme Vám také knihy zabývající se postojem Jana Nerudy k Židům. Toto téma jsme zvolili s ohledem k tomu, že J. Neruda přispíval do novin mladočechů - Národních listech.

* NERUDA, Jan. Pro strach židovský: (psáno v roce 1869). V Praze: Kruh přátel díla Nerudova, 1942. 26 s.

* FRANKL, Michal, ed. a TOMAN, Jindřich, ed. Jan Neruda a Židé: texty a kontexty. 1. vyd. Praha: Akropolis, 2012. 204 s. ISBN 978-80-7470-009-5.

* http://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/104773/V_BohemicaLitteraria_02-1999-1_7.pdf - Němci a Židé v Nerudových povídkách malostranských

Pro dohledání literatury (kromě knih také články) můžete využít také bibliografickou databázi Historického ústavu AV ČR, kterou naleznete na adrese http://biblio.hiu.cas.cz/. Záznamy můžete opět vyhledávat zadáním či kombinací slov mladočeši,Národní strana svobodomyslná, Židé, antisemitismus, politika, 19.století apod.