literatura na téma: "globální změna klimatu"

Text dotazu

Dobrý den, mám zpracovat seminární práci na téma "Globální změna klimatu - kritická analýza vědeckých tezí". Předtím však musím zpracovat seznam literatury. Rád bych se zeptal, na nějaké takové monografie a internetové relevantní zdroje, ze kterých bych mohl čerpat. Nehledám literaturu o globálním oteplování, ale spíše vědecké práce popisující globální změnu klimatu.

Odpověď

Dobrý den,

vybrat literaturu, která by byla opravdu na vědecké úrovni, budete muset zhodnotit ve své práci vy. My můžeme vybrat literaturu podle klíčových slov (předmětových hesel) z elektronického katalogu NK ČR, na www.nkp.cz, katalogy a databaze, baze NKC. Posoudit její relevantnost musíte již sám, protože to by mělo být také asi součástí Vaší seminární práce.

Z databáze jsem vybrala několik knih; nechala jsem Vám tam i  publikace, které jsou označeny jako populárně naučné a to proto, že i v nich bývá často uvedena literatura, ze které autor knihy čerpal a mohla by být vodítkem - nasměrování i pro Vás.

     Kadrnozka, Jaroslav, 1938-

     Zeme se ubrani / Jaroslav Kadrnozka. -- Vyd. 1.. -- Brno : Akademicke nakladatelstvi CERM, 2010. -- 238 s. : il. ; 26 cm

     ISBN 978-80-7204-678-2 (vaz.)

     . -- Obsahuje bibliografii a rejstrik

      * globalni problemy zivotniho prostredi

      * klimaticke zmeny

      * clovek a zivotni prostredi

      * ochrana zivotniho prostredi

      * monografie

     Signatury:* 54 F 105190* SF II 080872

     Kutilek, Miroslav, 1927-

     Racionalne o globalnim oteplovani / Miroslav Kutilek. -- 1. vyd.. -- Praha : Dokoran, 2008. -- 185 s. : il., mapy ; 21 cm. -- (Bod)

     ISBN 978-80-7363-183-3 (broz.) : Kc 250,00

     . -- Obsahuje bibliografii

      * globalni oteplovani

      * klimaticke zmeny

      * sklenikovy efekt

      * popularne-naucne publikace

     Signatury:* 54 H 284359* 54 H 286200* SF II 078250

     Extremni hydrologicke jevy v povodich (workshop)

     Sbornik prispevku z workshopu Adolfa Patery ... : na tema "Extremni hydrologicke jevy v povodich" : konaneho dne ... v Praze = Proceedings of the Adolf Patera Workshop ... : on the subject "Extreme Hydrological Events in Catchments" : Prague / [poradatele] Ceska vedeckotechnicka vodohospodarska spolecnost ... [et al.]. -- R. 2004-. -- Praha : Ceske vysoke uceni technicke : Ceska vedeckotechnicka vodohospodarska spolecnost, 2004-. -- sv. ; 22-24 cm

     1x za 2 roky, 2008-

     1x rocne, 2004-2006

     Cast. slovensky text

     Obalkovy nazev: Workshop Adolfa Patery

     Zive zahl.: Workshop Adolfa Patery - Extremni hydrologicke jevy v povodich

     Soucasti nazvu je oznaceni bezneho roku, soucasti podnazvu je datum -- V roc. 2012 soubezny anglicky nazev pouze na obalce -- Misto konani roc. 2012 je Brno -- Jednotlive sv. maji ISBN. -- Rocniky na stejne tema ... vychazely pod nazvem Sbornik prispevku z Workshopu ... do roc. 2003, od roc. 2004 zmena nazvu na Workshop Adolfa Patery

     Ceska vedeckotechnicka vodohospodarska spolecnost

      * povodne

      * hydrologicky cyklus

      * protipovodnova ochrana

      * sborniky konferenci

     Behringer, Wolfgang, 1956-

     Kulturni dejiny klimatu : od doby ledove po globalni oteplovani / Wolfgang Behringer ; [prelozil Vladimir Cinke]. -- Vyd. 1.. -- Praha ; Litomysl : Paseka, 2010. -- 404 s. : il., mapy, faksim. ; 22 cm

     ISBN 978-80-7432-022-4 (vaz.)

     Nazev orig.: Kulturgeschichte des Klimas

     Prelozeno z nemciny. -- Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik

      * klimatologie

      * globalni oteplovani

      * dejiny meteorologie

      * popularne-naucne publikace

     Signatury:* 54 H 308106* 54 H 308386* 54 H 308673* SF II 080442

     Smajs, Josef, 1938-

     Tri hlasy : uvahy o povaze konfliktu kultury s prirodou / Josef Smajs, Ivan Klima, Vaclav Cilek. -- Vyd. 1.. -- Brno : Doplnek, 2010. -- 167 s., [6] s. barev. obr. pril. : il. ; 21 cm. -- (Spolecensko-ekologicka edice ; sv. 15)

     ISBN 978-80-7239-252-0 (broz.)

     . -- Obsahuje bibliograficke odkazy

     Obsahuje:Nase nynejsi krize / Josef Smajs -- Jsme ochotni hajit nasi planetu? / Ivan Klima -- Dvoji lid tohoto stoleti / Vaclav Cilek -- Najemni smlouva se Zemi / Josef Smajs

     Klima, Ivan, 1931-

     Cilek, Vaclav, 1955-

      * environmentalni filozofie

      * clovek a priroda

      * priroda a kultura

      * civilizace

      * globalni problemy

      * eseje

     Signatury:* 54 H 321883* SF II 080932

     Kadrnozka, Jaroslav, 1938-

     Globalni oteplovani Zeme : priciny, prubeh, dusledky, reseni / Jaroslav Kadrnozka. -- Vyd. 1.. -- Brno : VUTIUM, c2008. -- 467 s. : il. (prevazne barev.) ; 25 cm

     ISBN 978-80-214-3498-1 (vaz.)

     Anglicke resume

     Rozlozena tit. s.. -- Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik. -- Vydavatel: Vysoke uceni technicke v Brne

     Vysoke uceni technicke v Brne

      * globalni oteplovani

      * sklenikovy efekt

      * energeticke zdroje

      * energetika

      * udrzitelny rozvoj

      * monografie

     Signatury:* 54 F 092055* SF II 078920

     Fagan, Brian M., 1936-

     Mala doba ledova : jak klima formovalo dejiny v letech 1300-1850 / Brian Fagan ; [z anglickeho originalu ... prelozil Pavel Veres]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2007. -- 289 s. : il., mapy ; 21 cm. -- (Galileo ; sv. 5)

     ISBN 978-80-200-1457-3 (vaz.)

     Nazev orig.: Little ice age

     Chronologicke prehledy. -- Obsahuje bibliograficke odkazy a rejstrik

      * globalni oteplovani

      * klimaticke zmeny -- dejiny

      * popularne-naucne publikace

     Signatury:* 54 H 269889* 54 H 270469* SF II 076581

     Barros, Vicente

     Globalni zmena klimatu / Vicente Barros ; [ze spanelskeho originalu ... prelozil Petr Psenicka]. -- 1. vyd.. -- Praha : Mlada fronta, 2006. -- 165 s., [24] s. barev. obr. pril. : il. ; 21 cm. -- (Kolumbus ; sv. 181)

     ISBN 80-204-1356-1 (vaz.)

     Nazev orig.: Cambio climatico global

     Terminologicky slovnik. -- Obsahuje bibliografii

      * klima

      * klimaticke zmeny

      * globalni problemy zivotniho prostredi

      * popularne-naucne publikace

     Signatury:* 54 H 263930* 54 H 264185

Co se týká internetových zdrojů, býváme zde opatrnější a opravdu nedokážeme posoudit, zda jsou texty dostatečně relevantní.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/vedci-zverejni-zpravu-o-stavu-klimatu-za-globalni-oteplovani-pry-muzou-lide--1261960

http://www.skepticalscience.com/global-warming-scientific-consensus.htm

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013060303