literatura na téma "Aktivizační metody a jejich praktické uplatnění ve vzdělávání dospělých"

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem literatury k bakalářské práci na téma "Aktivizační metody a jejich praktické uplatnění ve vzdělávání dospělých". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Aktivizační metody kladou důraz na samostatnou práci žáků a jejich spolupráci s učitelem, což vede k jejich vyšší participaci ve výuce. Primárním cílem těchto metod je přeměna pasivních žáků (posluchačů) v účastníky v učení, kteří se přímou zkušeností naučí mnohem více než při jednostranném použití tradičních frontálních výukových metod.

Obvykle se za aktivizační metody označují:  diskuse, výukové hry (interakční, situační, inscenační), projektová metoda, metody uvnitř skupinové práce jako je např. badatelská metoda, metody zkušenostního učení (zážitkové pedagogiky) aj.

PŘÍKLADY LITERATURY :

-KOTRBA, Tomáš; LACINA, Lubor. Praktické využití aktivizačních metod ve výuce . 1. Brno : Barrister a Principal, 2007. 186 s. ISBN 80-87029-12-7.

-MAŇÁK, J., ŠVEC,V. Výukové metody. Brno: Paido, 2003. 219 s. ISBN: 80-7315-039-5  Zdroj : http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogicky_lexikon/A/Aktiviza%C4%8Dn%C3%AD_metody

Zasíláme Vám příklady literatury vyhledané v bázi NKC Národní knihovny , http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze :

-[Č.záznamu: 002251970]

Aktivizační metody ve výuce : příručka moderního pedagoga / Tomáš Kotrba, Lubor Lacina [ilustrace Hana Šefrová]. -- 2., přeprac. a dopl. vyd.. -- Brno : Barrister & Principal, 2011. -- 185 s

-[Č.záznamu: 001489890]

Sociální hnutí a vzdělávání dospělých : aktivní občanství jako cíl pro celoživotní učení / Martin Kopecký. -- 1. vyd.. -- Praha : Eurolex Bohemia, 2004. -- 131 s.

-[Č.záznamu: 002198352]

Metodika a didaktika vzdělávání dospělých : studijní text pro kurz Certifikovaný lektor vzdělávání dospělých, specificky připravený pro pedagogické pracovníky škol zapojených do projektu UNIV 2 Kraje / Hana Bartoňková. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2011. -- 62 s.

-[Č.záznamu: 002006881]

Vzdělávací strategie : studijní texty pro kombinované studium / Hana Bartoňková. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. -- 144 s. :

-[Č.záznamu: 001860956]

Vzdělávání dospělých ve vybraných zemích EU / Helena Vychová. -- 1. vyd.. -- Praha : VÚPSV, 2008. -- 185, 10 s.

-č.záznamu: 001123336]

Vzdělávání - průvodní jev života / Věra Bočková. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Pro Andragogé - Centrum otevřeného a distančního vzdělávání UP vydala Univerzita Palackého, 2002. -- 49 s.

-[Č.záznamu: 002175273]

Aktuální otázky vzdělávání dospělých : andragogika na prahu 21. století / Jaroslav Veteška, Tereza Vacínová a kol.. -- Vyd. 1.. -- Praha : Univerzita Jana Amose Komenského, 2011. -- 208 s. Dobrý den,

-Č.záznamu: 001865261]

Další vzdělávání jako nástroj rozvoje jednotlivce i společnosti / Michaela Tureckiová (ed.). -- Praha : Educa Service ve spolupráci s Českou andragogickou společností, 2008. -- 132 s.

-[Č.záznamu: 002236787]

Technologie vzdělávání dospělých / Miroslava Dvořáková. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2011. -- 116 s.

-[Č.záznamu: 001832759]

Úvod do evaluace ve vzdělávání dospělých : studijní text pro distanční studium / Miroslava Dvořáková. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Hanex, 2006. -- 45 s.

-[Č.záznamu: 002270338]

Andragogika jako teorie výchovy a vzdělávání dospělých [elektronický zdroj] / Jaroslav Balvín. -- Praha : Hnutí R, 2011. -- 1 CD-ROM

-[Č.záznamu: 001310043]

Efektivní metody vzdělávání dospělých / Josef Malach. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2003. -- 72 s.

 -[Č.záznamu: 001823115]

Jak vzdělávat dospělé / Jan Barták. -- 1. vyd.. -- Praha : Alfa Nakladatelství, 2008. -- 197 s

-[Č.záznamu: 001310041]

Systémy vzdělávání dospělých / Josef Malach. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2003. -- 56 s.

- [Č.záznamu: 002388953]

Celoživotní vzdělávání v podmínkách EU [elektronický zdroj] / Lenka Danielová, Dana Linhartová, Helena Fejfarová (Eds.). -- Vyd. 1.. -- Brno : Pro Mendelovu univerzitu v Brně vydalo Nakladatelství Masarykovy univerzity, 2012.

- [Č.záznamu: 001286695]

Programy celoživotního vzdělávání / Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta ; [odpovědný redaktor Hana Dziková]. -- 1. vyd.. -- V Olomouci : Univerzita Palackého, 2003-.