Literatura k závěrečné práci.

Text dotazu

Chci psát závěrečnou práci na téma 'Co stoji za výstavou' a chtěl bych se zeptat, jestli je k tomuto tématu nějaká dostupná literatura. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že odborná literatura k Vašemu tématu k dispozici bude, potřebovali bychom však téma blíže konkretizovat. Výstavy se dají pořádat na různá témata a k velkému množství výstav se vydávají katalogy.

Obecně se muzeologii a výstavnictví v kultuře věnují částečně i některé vysokoškolské obory. Jedním z nich je Arts management, který se zabývá například ekonomickou stránkou tvorby výstav:

JOHNOVÁ, Radka a kol. Arts marketing: marketing umění a kulturního dědictví. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2007. 243 s. ISBN 978-80-245-1276-1.

JOHNOVÁ, Radka. Marketing kulturního dědictví a umění: [art marketing v praxi]. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 284 s. Manažer. Marketing. ISBN 978-80-247-2724-0.

Dále můžete využít knihy o kurátorech uměleckých výstav, jejich kompetencích a zkušenostech:

FRIEDLOVÁ, Martina, ed. Umění: prostor pro život a hru. Kurátor výstav. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 123 s. ISBN 978-80-244-1997-8.

KORECKÝ, David, ed. Médium kurátor: role kurátora v současném českém umění. Vyd. 1. Praha: Agite/Fra ve spolupráci s VŠUP Praha, [2009]. 276 s. ISBN 978-80-86603-51-3.

K tématu se můžou hodit i knihy o muzejnictví:

BURIÁNKOVÁ, Michaela, ed., KOMÁRKOVÁ, Anna, ed. a ŠEBEK, František, ed. Úvod do muzejní praxe: učební texty základního kurzu Školy muzejní propedeutiky Asociace muzeí a galerií České republiky. Vyd. 1. Praha: Asociace muzeí a galerií České republiky, 2010. 405 s. ISBN 978-80-86611-40-2.

BRABCOVÁ, Alexandra, ed. Brána muzea otevřená: [průvodce na cestě muzea k lidem a lidí do muzea]. Náchod: Juko, [2003]. 583 s. ISBN 80-86213-28-5.