Literatura k tématu volného času

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu při vyhledávání publikace, která pojednává o problémech zkoumání volného času z hlediska sociologie. snažím se najít jakékoliv informace k tomuto tématu, ale zatím se mi to bohužel moc nedaří. Byla bych Vám proto vděčná za jakoukoliv pomoc či radu.

Odpověď

Dobrý den,

v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli několik dokumentů, které by mohly být relevantní k Vašemu tématu, vesměs se však jedná o cizojazyčné či starší publikace:

* Aktuální problémy životního stylu : sborník referátů a příspěvků ze semináře sekce Sociologie integrálního zkoumání člověka a sekce Sociologie kultury a volného času : Praha 6.10.2005 / sborník sestavili a úvodní slovo napsali Alexander Fazik a Martin Matějů. Praha : Univerzita Karlova, Filozofická fakulta pro Masarykovu českou sociologickou společnost při AV ČR, [2006?]. 136 s. ; 21 cm. ISBN 80-7308-131-8 (brož.)
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200609/contents/nkc20061657594_1.pdf

* SALAMAN, Graeme. Community and Occupation: An exploration of work/leisure relationships. London : Cambridge University Press, 1974. 7, 136 s.
(Cambridge Papers in Sociology ; No. 4).
 * Práce - čas volný - vztahy - rozbory sociologické  * Čas volný - práce - vztahy - rozbory sociologické

* MISKEVIČ, Aleksandr Borisovič. Čelovek v svobodnoje vremja : Mnenije sociologa. Minsk: Nauka i technika, 1989. 51 s.; 20 cm. ISBN 5-343-00650-7.
 * Čas volný - studie sociologické

* GORDON, Leonid Abramovič; KLOPOV, E.V. Člověk po práci: Sociální problémy životního způsobu a mimopracovního času. Praha : Svoboda, 1976 (Brno : Rudé právo). 409, [2] s. : [2] s. tb. ; 8°. (Sociologická knižnice)
Resumé: Po objasnění otázek metodologie a metodiky zkoumání životního způsobu a mimopracovní doby analyzují autoři jednotlivé složky městského životního způsobu, jako jsou např. domácí práce, výchova a péče o děti, mezi osobní mimo rodinné kontakty, účast na kulturním životě apod. V další části si všímají zvláštností způsobu života jednotlivých skupin městských dělníků a ukazují nezbytnost výzkumu způsobu života pro sociální plánování.

* FILIPCOVÁ, Blanka. Člověk, práce, volný čas. Praha: Svoboda, 1967 (Rudé právo). 155, [3] s. ; 8°. (Sociologická knižnice)
 * Čas volný - sociologie - příručky  * Sociologie volného času - příručky

* GÖTZ, Konrad. Freizeit-Mobiliat im Alltag, oder, Disponible Zeit, Auszeit, Eigenzeit - warum wir in der Freizeit raus müssen. Berlin : Duncker & Humblot, c2007. 303 s. : il. ; 24 cm. (Soziologische Schriften, ISSN
0584-6064 ; Bd. 79). ISBN 978-3-428-12203-5.
 * sociologie volného času

* GERSHUNY, Jonathan. Changing times : work and leisure in postindustrial society. Oxford: Oxford University Press, c2003. 304 s. : il.; 24 cm. ISBN 0-19-926189-X.
 * postmoderní společnost * sociologie práce * ekonomická sociologie * sociologie volného času * čas -- sociologické aspekty * studie

* Kultura, způsob života a volný čas: sborník příspěvků ze semináře sekce sociologie kultury a volného času, konaného 8.-12. září 1980 v Alšovicích.
Díl I. Praha : [Československá sociologická společnost při ČSAV], 1982. 91 s. ; 29 cm

* PARKER, Stanley. The sociology of leisure. London : Allen and Unwin, 1976.
157 s. ; 22 cm. (Studies in Sociology ; 9). ISBN 0-04-301076-8.
 * Sociologie volného času - rozbory * Čas volný - sociologie - rozbory

* Soziologie der Freizeit / Hrsg. von Erwin K. Scheuch und Rolf Meyersohn.
Köln : Kiepenheuer u. Witsch, 1972. 346 s. ; 23 cm. (Neue Wissenschaftliche Bibliothek). ISBN 3-462-00843-9 (váz.).

* MÍCHAL, Jožka. Zájmy jak je neznáme- : Sociologická studie o náplni volného času vojáků. Praha : ÚDA, 1966. -- 65, [2] s. ; 4°

Další dokumenty k tématu by mohly být obsaženy také v licencovaných zahraničních článkových databázích, které si knihovny předplácejí a zpřístupňují svým registrovaným uživatelům. Národní knihovna ČR má k dispozici např. ebrary Academic Complete (kolekce e-knih), EBSCO - zejména SocINDEX with Full Text a Academic Search Complete, Web of Knowledge, SpringerLINK, Wilson OmniFile Fulltext Select aj. Přehled všech databází předplácených NK ČR, včetně podrobnějších informací naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3. Na základě platného čtenářského průkazu v nich můžete vyhledávat přímo v budově NK ČR nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu odkudkoliv (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu
3=104).

Doporučili bychom Vám také kontaktovat či navštívit především Knihovnu Sociologického ústavu AV ČR (http://www.soc.cas.cz/departments/cz/18/55/Knihovna.html), ústav vydává také Sociologický časopis, recenzovaný vědecký časopis, jehož články jsou indexovány i do zahraničních databází (např. výše zmíněná Web of Knowledge).
Na adrese http://sreview.soc.cas.cz/cs/page/10-o-titulu naleznete také obsahy starších čísel.

Dále byste mohla využít i knihovny zaměřené na společenské vědy - Knihovnu Fakulty sociálních věd UK (http://knihovna.fsv.cuni.cz/) a Knihovnu společenských věd T.G. Masaryka v Jinonicích (http://knihovna.jinonice.cuni.cz/).