Literatura k tématu: Pečovatelská služba

Text dotazu

marně hledám dokumenty týkající se historie
pečovatelské služby v ČR a základní charakteristiky stávající pečovatelské
služby ČR předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli několik dokumentů, které byste ke svému tématu mohla využít, první dva se mj. týkají i historie pečovatelské služby, z ostatních byste mohla získat informace o současném stavu v této oblasti:

* TOŠNEROVÁ, Vlasta. Pocity a potřeby pečujících o starší rodinné
příslušníky: průvodce pro zdravotníky a profesionální pečovatele. Praha :
Ambulance pro poruchy paměti, 2001. 62 s. ; 21 cm. ISBN 80-238-8001-2.
 * pečovatelství * pečovatelství -- dějiny * domácí péče * studie

* MATOUŠEK, Oldřich a kol. Sociální služby: legislativa, ekonomika, plánování, hodnocení. Praha : Portál, 2007. 183 s. ; 24 cm. ISBN 978-80-7367-310-9.
 * sociální služby * sociální služby -- Česko * sociální služby -- Evropa
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200712/contents/nkc20071760413_1.pdf

* MUSIL, Libor; HUBÍKOVÁ, Olga; KUBALČíKOVÁ, Kateřina. Kultura poskytování osobních sociálních služeb: případová studie pečovatelské služby: zpráva z první fáze výzkumu. Brno : Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 2002. 58, iii s. ; 30 cm. ISBN 80-238-9168-5.

* MUSIL, Libor; HUBÍKOVÁ, Olga; KUBALČíKOVÁ, Kateřina. Kultura poskytování osobních sociálních služeb: případová studie pečovatelské služby: zpráva z druhé fáze výzkumu. Brno : Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 2002. 42, v s. ; 30 cm. ISBN 80-239-0565-1.

* MUSIL, Libor; HUBÍKOVÁ, Olga; KUBALČíKOVÁ, Kateřina. Kultura poskytování osobních sociálních služeb: případová studie pečovatelské služby: zpráva ze třetí fáze výzkumu. Brno : VÚPSV, 2003. -- 39, vii s. ; 30 cm. ISBN 80-239-1441-3.

* VESELÁ, Jitka. Sociální služby poskytované seniorům v domácnosti. [Praha]
: VÚPSV, 2003. 50, vi s. ; 30 cm. ISBN 80-239-1353-0.

* MUSIL, Libor; HUBÍKOVÁ, Olga; KUBALČíKOVÁ, Kateřina. Standardy kvality a kultura sociálních služeb: jaká napětí mezi politikou sociálních služeb a kulturou práce s klientem v pečovatelské službě mohou vznikat z hlediska kvality sociálních služeb? : (závěrečná zpráva z případové studie). Praha :
Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 2003. 74, ix s. ; 30 cm. ISBN 80-239-3092-3.

* HOLMEROVÁ, Iva. Supporting family carers of older people in Europe : the national bacground report for the Czech Republic. Münster : Lit, c2007. 99 s. : il. ; 22 cm. (Supporting family carers of older people in Europe, Empurical evidence, Policy trends and Future perspectives). ISBN 978-3-8258-0372-8.
 * domácí péče -- Česko * péče o seniory -- Česko * pečovatelé -- Česko * sociální služby -- Česko  * sociální politika -- Česko

Několik citací článků vztahujících se k tématu jsme nalezli i v článkových databázích, a to v databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

* Mládež a nemocní: Z historie sociální péče a dobročinnosti / bh. In:
Region Nisa. Roč. 4, č. 90 (19940803), s. 10.
 * Clam-Gallas, Franz * Liebieg, Theodor * Krüppelheim (Liberec) * Zařízení pro výchovu mládeže (Liberec) * Vinzentinim (Liberec) * Německá zemská komise pro ochranu dětí a péči o mládež (Liberec) * Jedličkův ústav
(Liberec) * dějiny * historie * zdravotnictví * Úřad pro mládež * invalidní děti * pečovatelství * sirotci * dětské domovy * zotavovny

a v databázi Bibliographia Medica Čechoslovaca (BMČ), kterou zpracovává Národní lékařská knihovna a zpřístupňuje v rámci rozhraní MEDVIK - http://195.113.87.237/bmc/ :

* KOLAŘÍK, R.  Čtvrt století pečovatelské služby. In: Zdravotnická
pracovnice: časopis pro střední a nižší zdravotnické pracovníky , Roč. 34, č. 7 (1984), s. 387-395.

* TOPINKOVÁ, E. Health care services for the elderly in Czech republic: new trends and future development. In: Central European journal of public health , Roč. 2, č. 2 (1994), s. 118-121.

* BARTOŠOVIČ, I. História a súčasnosť ústavnej sociálnej starostlivosti pre seniorov. In: Geriatria : odborný časopis slovenských a českých geriatrov , Roč. 8, č. 2 (2002), s. 83-88.

* DVOŘÁK, Václav. Sociální služby - přítomnost a budoucnost. In: Kontakt :
vědecký časopis , Roč. 6, č. 1 (2004), s. 31-33.

* CUŘÍNOVÁ, Ludmila. Špitály a chorobince. Zdraví: časopis Československého Červeného kříže, Roč. 48, č. 8 (2000), s. 64.
pečovatelské domovy ( DĚJINY ) - nemocnice ( DĚJINY ) - pomoc v nouzi - sociální práce - DĚJINY LÉKAŘSTVÍ STŘEDOVĚKÉHO

Užitečné informace byste mohla nalézt také na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, např.:
* Rozcestník k sociálním službám v ČR - http://www.mpsv.cz/cs/9
* Předběžná národní zpráva o zdravotní a dlouhodobé péči -
http://www.mpsv.cz/cs/1341

Další vhodné zdroje by Vám mohli doporučit ještě kolegové z odborných
knihoven zaměřených na oblast zdravotnictví, ošetřovatelství a sociálních
věcí, jako např. Národní lékařská knihovna (http://www.nlk.cz), Knihovna
Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů
(http://knihovna.nconzo.cz/) nebo Oddělení knihovnicko-informačních služeb
Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí
(http://www.vupsv.cz/index.php?p=charakteristika_a_cinnost&site=default).