Literatura k tématu: Malý katechismus

Text dotazu

dobry den,

viete mi povedat kedy bol Lutherov MALY KATECHIZMUS vydany prvy krat v
nemcine?
je k dispozicii nejaka literatura k tejto teme?(inojazycna, nie madarska)

Odpověď

Dobrý den,

Malý katechismus (Der Kleine Katechismus) byl vydán německy poprvé roku 1529, viz následující zdroje:

* ARNDT, Erwin; BRANDT, Gisela. Luther un die deutsche Sprache. Leipzig: VEB Bibliographisches Institut, 1987. Str. 38. ISBN 3-323-00114-1.
* Lexikon deutschsprachiger Schriftsteller. Band 2, L-Z. Leipzig: VEB Bibliographisches Institut, 1974. Str. 59.
* McKIM, Donald K. (ed.). The Cambridge companion to Martin Luther.
Cambridge: Cambridge University Press, 2003. Str. 41. ISBN 978-0-521-01673-5.
* Ottův slovník naučný: ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. 16.
díl, Líh-Media. V Praze: J. Otto, 1900. Str. 475.
* ALAND, Kurt: Martin Luther Gesammelte Werke, Digitale Bibliothek;
Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht; Directmedia Publishing, Berlin; CD-ROM Inhaltsverzeichnis siehe:
http://www.digitale-bibliothek.de/scripts/ts.dll?mp=/artc/4063/
* http://de.wikipedia.org/wiki/Der_Kleine_Katechismus
* http://de.wikipedia.org/wiki/Katechismus

Pokud máte na mysli literaturu vztahující se k tomuto dílu, v Národní knihovně máme k dispozici pouze dokumenty, které se věnují Lutherovu dílu obecně (elektronický katalog NK ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

* Luther, Martin. D. Martin Luthers Werke : Kritische Gesamtausgabe. Weimar
: H. Böhlau, 1974-  . Obsahuje: Bd. 15. 1978 Bd. 41. 1974.
 * Luther, Martin - dílo - vydání kritické

* Luther, Martin. D. Martin Luthers Werke : kritische Gesamtausgabe. Weimar
: Böhlau, [1966]-. --    sv. ; 29 cm. ISBN 3-7400-1054-1 (Bd. 55/2). -- ISBN
3-7400-0036-8 (brož. : soubor)
Obsahuje: Bd. 48. Revissionsnachtrag. 1972. 156 s. Bd. 55. 1. Abt. 1993. 916 s. Bd. 55. 2. Abt. 2000. l, 1028 s.
 * sebrané spisy * kritická vydání * komentáře

* MAESS, Thomas. Dem Luther aufs Maul geschaut : Kostproben seiner sprachlichen Kunst. Leipzig : Koehler und Amelang, 1982. 105 s. : il.
 * Luther, Martin - život a dílo - sborníky

* BORNKAMM, Heinrich. Luther, Gestalt und Wirkungen : Gesammelte Aufsätze.
Gütersloh : G. Mohn, 1975. 308 s. ; 22 cm. ISBN 3-579-04348-X (brož.)
 * Luther, Martin - život a dílo

* Martin Luther : Leben : Werk : Wirkung / Hrsg. von Günter Vogler in Zusammenarb. mit Siegfried Hoyer und Adolf Laube. Berlin : Akademie-Verlag, 1986. 539 s. : obr. příl.
 * Luther, Martin - život a dílo - sborníky

* HRONEK, Josef. Z dějin katechismu : nástin vývoje katechismu od počátečních jeho prvků až do doby přítomné. Praha : Kropáč a Kucharský, 1939. 54 s. ; 16 cm. Obsah:
http://toc.nkp.cz/NKC/200810/contents/nkc20081818421_1.pdf - kap. III - Katechismy od reformace až do sněmu tridentského

* Leben und Werk Martin Luthers von 1526 bis 1546 : Festgabe zu seinem 500.
Geburtstag / Hrsg. von Helmar Junghans. Berlin : Evangelische Verlagsanstalt, 1985. 2 sv. Obsahuje: Bd. 1. 707 s., il. Bd. 2. S. 716-1089, il.
 * Luther, Martin - život a dílo - rok 1526-1546

Přehledně zpracovanou bibliografii (cizojazyčná literatura) k Malému katechismu nabízí také Quellenlexikon zur deutschen Literaturgeschichte (autor Heiner Schmidt, Band 20 Lut-Man. Duisburg: Verlag für Pädagogische Dokumentation, 1999. Str. 225-227).

Vhodnější zdroje má pak k dispozici Knihovna Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy (http://web.etf.cuni.cz/ETFLIB-1.html), např.:

* KRETZSCHMAR, Gottfried. Obrana "Malého katechismu" Martina Luthera. In:
Pouhou vírou. Praha : Kalich, 1986. s. 153-166.

* Taschenkatechismus : Luthers Kleiner Katechismus, Barmer theologische Erklärung, Gebete, Sprüche, Bücher der Bibel, Lieder, Kirchenjahr, Zeittafel / Zusammenstellung und Redaktion Bruno Schur. Berlin : Evangelische Verlagsanstalt, 1984. 80 s. ; 17 cm.

* BIRMELE, André. Zur Sache2 : Der Kleine Katechismus von Martin Luther. Die Zehn Gebote - Der christliche Glaube. Strasbourg : Editions Oberlin, 1982.
119 s.

* JETTER, Hartmut. Erneuerung des Katechismusunterrichts : theologische und pädagogische Grundfragen zu Luthers Kleinem Katechismus in der Gegenwart.
Heidelberg : Quelle & Meyer, 1965. 161 s. (Beiträge zur praktischen Theologie ; 5) Luther, Martin, (1483-1546.) Kleine Katechismus - katechizmy (praktická teologie) - evangelické katechizmy - katechetika - studie - luterství

* ADAMIŠ, Július. Štyristoročná pamiatka Malého katechizmu dra. M. Luthera :
K jubilejnímu roku Katechizmu roku pána 1929. L.Sv.Mikuláš : Tranoscius, 1929.  199 s.

* COHORNA, Josef. Výklad Malého Luterova katechismu v otázkách a odpovědích.
Humpolec : Josef Cohorna, 1912. 122 s.