Literatura k tématu: Informační systém

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych Vás požádala a doporučení
nějaké literatury, která by mi dokázala odpovědět na otázky: co je to
(online) informační systém, informační služby a jak by měla vypadat dobrá
webová stránka. Daná literatura by měla být v českém jazyce.

Odpověď

Dobrý den,

pro získání základních informací můžete využít definice pojmů, které jsou k dispozici v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy

(TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd.

Literaturu z oboru knihovnictví a informační vědy pak naleznete v katalogu Knihovny knihovnické literatury NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/kkl). Při vyhledávání můžete omezit výsledky dotazu pouze na dokumenty v češtině, na určité roky vydávání, typy dokumentů apod.

Zejména novější literatura týkající se informačních systémů a služeb je však již zaměřena na konkrétnější téma:

* POKORNÝ, Jaroslav; SNÁŠEL, Václav; KOPECKÝ, Michal. Dokumentografické informační systémy. Praha : Karolinum, 2005. 184 s. : il. ISBN 80-246-1148-1.

* MOLNÁR, Zdeněk. Efektivnost informačních systémů. Praha: Grada Publishing, 2000. 142 s. : příl. ISBN 80-7169-410-X.

* ŘEPA, Václav. Analýza a návrh informačních systémů. Praha: Ekopress, 1999.

403 s. : příl. ISBN 80-86119-13-0.

* POKORNÝ, Jaroslav. Databázové systémy a jejich použití v informačních systémech. Praha: Academia, 1992 (Brno: Tisk). 313 s. : schémata ; 24 cm.

ISBN 80-200-0177-8.

* KÖNIGOVÁ, Marie; MACHOŇOVÁ, Jarmila. Informační systémy. Praha: SPN, 1981.

155 s.: tabulky, grafy.

* HANUŠOVÁ, Květa; KLEINOVÁ, Lidmila; KÖNIGOVÁ, Marie. Informační systémy:

pro III. ročník středních knihovnických škol: studijní obor vědecké informace a knihovnictví. Praha: SPN, 1986. 109 s.: schémata.

* Informační služby v počítačových sítích. Praha Výpočetní centrum ČVUT, 1993. 117 s.: příl.

* TKAČÍKOVÁ, Daniela. Internet: Využití síťových zdrojů a služeb v práci knihoven. Ostrava: Ústřední knihovna Vysoké školy báňské - Technické univerzity, 1996. 102 s.

* MATOUŠOVÁ, Miroslava. Informační služby pro veřejnost v České republice.

In: Státní informační systém České republiky. -- České Budějovice, 1991. -- s. 34-42.

* Orientace ve světě informatiky / Zprac. Norbert Žid, Helena Benáčanová, Renata Kunstová, Jiří Svoboda. Praha: Management Press, 1998. 391 s. ISBN 80-85943-58-1.

* informační technologie * data * informační systémy

* informace * programové prostředky * technické prostředky * komunikace * komunikační služby

Webové stránky:

* HOLČÍK, Tomáš et al. 1001 tipů a triků pro WWW stránky. Brno : Computer Press, 2003. 402 s. : il.

ISBN 80-7226-756-6.

* STOKLÁSKOVÁ, Karolina. Metodika tvorby webových portálů. In: CS ONLINE 2001. Bratislava : SSPCH, 2001. ISBN 80-9680011-6-3. S. 181-186

* Mají české knihovny zdařilé domácí stránky?. In: Lékařská knihovna. -- ISSN 1211-3255. -- Roč. 4, č. 1 (1999), s. 10-11.

* KALOUSKOVÁ, Jana. Spolehlivost a rychlost na prvním místě. In: Veřejná správa. -- ISSN 0027-8009. -- Roč. 15, č. 51-52 (2004), s. 49.

* městské knihovny -- Česko * prezentace informací -- Česko * WWW stránky -- Česko * automatizace knihovnických procesů * elektronické knihovnické služby

* Ústí nad Orlicí (Česko) * prezentace knihoven

* ŠMÍD, Milan. Webová stránka jako zdroj informací a nástroj publicity :

(jak zvýšit přitažlivost své webové stránky). In: ISSS - Internet ve státní správě a samosprávě [2001]. [Praha : Triada], 2001. s. 161-166.

* TKAČÍKOVÁ, Daniela. Základy webdesignu aneb jak uspět (nejen v soutěži o nejlepší webové stránky). In: Knihovny současnosti 2000. -- Brno : Sdružení knihoven, 2000. -- ISBN 80-86249-09-3. -- s. 123-136.

Dokumenty týkající se kvality webových stránek bez zaměření na knihovnictví (viz elektronický katalog NK ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

* RUIBAR, Richard. Alchymie internetového úspěchu. Kralice na Hané: Computer Media, 2005. 156 s. : il. ; 23 cm. ISBN 80-86686-53-1.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200804/contents/nkc20061655598_1.pdf

* BEAIRD, Jason. Principy krásného webdesignu : průvodce krok za krokem.

Praha: Grada, 2010. 145 s. : il. (převážně barev.) ; 26 cm. ISBN 978-80-247-2895-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201002/contents/nkc20092007638_1.pdf

Zdroje z oboru knihovnictví a informační vědy jsou také shromažďovány v oborové bráně KIV - knihovnictví a informační věda, která umožňuje i jejich souběžné prohledávání (http://kiv.jib.cz/vyhledavac).