Literatura k tématu dětství 19. století

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu při vyhledávání literatury (české i světové) na téma dětství 19. století v šlechtických kruzích. Konkrétně by mě zajímala výchova výuka dětí.

Odpověď

Dobrý den,

k tématu vzdělávání a výchovy dětí ve šlechtickém prostředí 19. století se nám podařilo najít následující knihy a články:

CERMAN, Ivo, ed. Adelige Ausbildung die Herausforderung der Aufklärung und die Folgen. München: Meidenbauer, 2006. 305 s, [17] s. obr. příl. Studien zum mitteleuropäischen Adel; Bd. 1. ISBN 3-89975-057-8.

MŽYKOVÁ, Marie. I král byl dítětem: svět dětí na šlechtických sídlech. V Liberci: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, 2012. 302 s. ISBN 978-80-904852-5-9.

BEZECNÝ, Zdeněk. Příliš uzavřená společnost. Orličtí Schwarzenbergové a šlechtická společnost v Čechách v druhé polovině 19. a na počátku 20. století. Bezecný, Zdeněk. České Budějovice : Jihočeská univerzita, Historický ústav, 2005. 155 s., fot. (Monographia historica. Editio Universitatis Bohemiae Meridionalis. 5.) ISBN:80-7040-698-7

BUDÍKOVÁ, Alena. Výchova šlechtice v první polovině 19. století. Budíková, Alena. In: Sborník vědeckých prací Univerzity Pardubice. Série C. = Scientific Papers of the University of Pardubice. Series C /Pardbice : Univerzita Pardubice - Ústav jazyků a humanitních studií 9, (2003,) s. 89-124.

PAVLATOVÁ, Ludmila. Pravidla šlechtické výchovy na konci 18. a na začátku 19. století. Pavlatová, Ludmila. In: Studie k sociálním dějinám 19. století. = Studien zur Sozialgeschichte des 19. Jahrhunderts / Opava : Slezský ústav Slezského zemského muz. v Opavě. 7/1, (1997,) s. 59-64.

VAŠÁKOVÁ, Zuzana. Jazyky ve výchově šlechtických dětí v 19. a na počátku 20. století. Historický obzor: časopis pro výuku dějepisu a popularizaci historie, 2012, 23(11-12), s. 271-278. ISSN 1210-6097.

Rigorózní práce téže autorky: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/150012465.

Tipy na zahraniční literaturu najdete například zde: http://www.ff.jcu.cz/slechta-v-obcanskem-stoleti