literatura k osidlování pohraničí po 2. světové válce

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o informaci, jestli existuje literatura (nebo jiné zdroje) ohledně osidlování pohraničí po vyhnání Němců po 2. světové válce.
Zajímalo by mě především odkud noví lidé přicházeli, co je k přesídlení vedlo a jaké byly jejich další osudy.
Děkuji moc za vaši práci!
S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

níže posíláme bibliografické záznamy dokumentů, kde byste mohla požadované informace najít. U záznamů najdete poznámku, zda se dokument nachází ve fondu KNAV.

ARBURG, Adrian von, ed. a STANĚK, Tomáš, ed. Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí 1945-1951: dokumenty z českých archivů. Díl II., svazek 1, Duben - srpen/září 1945: "Divoký odsun" a počátky osídlování. 1. vyd. Ve Středoklukách: Zdeněk Susa, 2011. 957 s. ISBN 978-80-86057-67-5.

  • je ve fondu KNAV

ČAPKA, František, SLEZÁK, Lubomír a VACULÍK, Jaroslav. Nové osídlení pohraničí českých zemí po druhé světové válce. Vyd. 1. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2005. 359 s., [4] s. obr. příl. ISBN 80-7204-419-2.

  • je ve fondu KNAV

KASTNER, Quido. Osidlování českého pohraničí od května 1945. 1. vyd. Praha: AV ČR. Sociologický ústav, 1996, 68 s. ISBN 80-85950-19-7.

  • je ve fondu KNAV

SCHOLL-SCHNEIDER, Sarah, ed., SCHNEIDER, Miroslav, ed. a SPURNÝ, Matěj, ed. Sudetské příběhy: vyhnanci, starousedlíci, osídlenci. Praha: Antikomplex, 2010. 382 s. ISBN 978-80-904421-0-8.

  • není ve fondu KNAV, ale má ji například Národní knihovna ČR, Městská knihovna v Praze,...

SPURNÝ, Matěj. Nejsou jako my: česká společnost a menšiny v pohraničí (1945-1960). Praha: Antikomplex, 2011. 373 s. ISBN 978-80-904421-3-9.

  • je ve fondu KNAV
Elektronické zdroje:
Osidlování českého pohraničí od května 1945. Studie vydaná Sociologickým ústavem AV ČR. http://studie.soc.cas.cz/upl/texty/files/180_96-12wptext.pdf
Etapy osidlování pohraniční krajiny po roce 1945. http://www.dokrajin.cz/clanek/28-etapy-osidlovani-pohranicni-krajiny-po-roce-1945/