literatura a filozofie

Text dotazu

Mám vypracovať esej na tému Filozofia v literatúre. Vybrala som si dielo :
Anna Komnena:Paměti byzantské princezny. Vedeli by ste mi poradiť nejaké filozofické dielo a autora, ktorý by sa zaoberal Byzanciou? Alebo niečo o metaforickom zobrazovaní sveta?

Odpověď

Dobrý den,

něco o myšlení v Byzanci najdete v těchto knihách:

Filosofie pozdní antiky : od staré Akademie po Jana Eriugenu / A.H. Armstrong (vyd.) ; [z anglického originálu ... přeložil Martin Pokorný]. -- Vyd. 1.. -- Praha : OIKOYMENH, 2002. -- 675 s. ; 22 cm

Středověká filosofie : byzantská, islámská, židovská a latinská filosofie / Alain de Libera ; [z francouzského originálu ... přeložil Martin Pokorný]. -- 1. vyd.. -- Praha : OIKOYMENH, 2001. -- 551 s. ; 22 cm

Zajímavá by mohla být kniha:
The Mystical Theology of the Eastern Church / By Vladimir Lossky. -- London : James Clarke and Co., 1957. -- 252 s.

Základním dílem v češtině o problematice kultury Byzance je:

Byzantská vzdělanost / Růžena Dostálová. -- Vyd. 2.. -- Praha : Vyšehrad, 2003. -- 413 s., [40] s. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 21 cm

Autorka ostatně přeložila také knihu, kterou se chcete zabývat.

K druhé části. Problém metaforického zobrazení světa leží na pomezí filosofie a oborů, věnujících se uměním. Snad by vám mohly pomoci knihy filosofů, kteří se něčím podobným zabývají. K důležitým patří:

Čas a vyprávění. I, Zápletka a historické vyprávění / Paul Ricoeur ; [z francouzského originálu ... přeložili Miroslav Petříček jr. a Věra Dvořáková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : OIKOYMENH, 2000. -- 319 s. ; 21 cm

Čas a vyprávění. II, Konfigurace ve fiktivním vyprávění / Paul Ricoeur ; [z francouzského originálu ... přeložil Miroslav Petříček jr.]. -- Vyd. 1.. -- Praha : OIKOYMENH, 2002. -- 245 s. ; 21 cm

Filosofie symbolických forem. 1, Jazyk / Ernst Cassirer ; [z němčiny přeložil Karel Berka]. -- 1. vyd.. -- Praha : OIKOYMENH, 1996. -- 302 s. ; 22 cm

Filosofie symbolických forem. II, Mytické myšlení / Ernst Cassirer ; [z němčiny přeložil Petr Horák]. -- 1. vyd.. -- Praha : OIKOYMENH, 1996. -- 299 s. ; 22 cm