Literární dílo v souvisejících částech

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se, prosím, zeptat, jak se označuje literární dílo nad dekalogii a jak pokračuje toto odborné pojmenování? Tzn. je-li složené z 11 až 20 souvisejících částí? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

kniha, která vyšla jako  jedenáctá (a více) v řadě určité série, již speciální označení nemá. Alespoň takové značení neuvádějí žádné slovníky a encyklopedie k literární teorii.

V anglickém jazyce se můžete setkat s hromadným označením pro více děl. Více než dva samostatné celky, které tvoří jednotné umělecké dílo či sérii se označuje jako polylogy (v češtině polylogie - tento termín se ovšem v češtině používá jen zřídka).

Použité zdroje

Použité zdroje:

KARPATSKÝ, Dušan. Labyrint literatury. 4., rozš. a upr. vyd. Praha: Albatros, 2008. 541, [57] s. Albatros In. ISBN 978-80-00-02154-6.

PROKOP, Vladimír. Teorie literatury, aneb, Několik praktických slovníčků literárních pojmů. 1. vyd. Sokolov: O.K.-Soft, 2005. 73 s.

VLAŠÍN, Štěpán, ed. Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1984. 465 s.