Literární besedy pořádané knihovnou

Text dotazu

1.Pořádáte ve Vaší knihovně pravidelně literární besedy?
2.Jaké je jejich nejčastější téma?
3.Věnujete literární besedy významným spisovatelům, kteří pocházeli z tohoto kraje?
4. Prezentujete regionální edice, regionální nakladatelství?
5.Co považujete za největší problém při organizaci literárních besed?

Odpověď

1. Ano, literární besedy i jiné pořady pro veřejnost v naší knihovně pořádáme. Máme dlouholetou tradici tzv. „Čajů o páté“, které pořádáme zpravidla v úterý od 17. hod. Program těchto čajů je různý od literárních besed, autorských čtení přes komponované literární pořady až po cestopisné přednášky. Informace o našich pořadech zjistíte na internetových stránkách www.knihovnahk.cz  - sekce Archiv akcí.

2. To se nedá určit, témata jsou velmi různá, o čemž se opět můžete přesvědčit na našich stránkách.

3. Těžko mohu posoudit, kdo je významný spisovatel a kdo ne. Pořady věnujeme převážně žijícím regionálním spisovatelům, kteří mají zájem u nás v knihovně vystupovat. Ale také jsme již měli pořady o autorech z dob dřívějších. Nebráníme se ani účinkování spisovatelů z jiných krajů.

Z regionálních autorů můžu uvést jako příklad včerejší autorské čtení PhDr. Jiřího Maliny, jenž prezentoval své knihy Královéhradecké obrázky, které mají již 3. díly a jsou u královéhradecké veřejnosti velmi populární.

4.Pokud mají zájem, tak je samozřejmě prezentujeme, záleží pouze na domluvě.

 5. Organizace besed je velmi náročná práce. Musíte vše předem domluvit, zkoordinovat, najít vhodný termín, provést náležitou propagaci, zajistit prostory, vybavení, ….

Také je potřeba sehnat dostatek peněz na honoráře účinkujícím, což v knihovnách může být velký problém. V Hradci Králové je také velmi kvalitní „konkurence“ – kina, divadla, galerie, muzeum. Proto je třeba vymýšlet originální a přitažlivá témata, aby na pořad přišlo dostatečné množství lidí.