literární a literní učitel

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký je rozdíl mezi literárním a literním učitelem, respektive co jednotlivý učitelé vyučovali.

Odpověď

Dobrý den,

Doufáme, že pochopení rozdílu Vám níže uvedené texty budou stačit. Případně se obraťte na Pedagogickou knihovnu Jana Amose Komenského na adrese: http://npmk.cz/knihovna

* Literní učitel byla osoba, která vyučovala všeobecnému vzdělání (tedy latině, matematice, odborným předmětům)

Význam slova literní je uveden v níže uvedeném zdroji a znamená následující:

* "literní  = týkající  se všeobecného vzdělání (na rozdíl od dovedností ruční). Nechodiv nikdy do škol vyšších neměl literního vzdělání. Durd. Nebožtík otec si synova přítele tak oblíbil, že ho pak s ním po literním umění do cizích zemí vyslal. Jir. Ani v hudbě neučila se lépe než literním předmětům učebným předmětům kromě převážně  manuálních (tělocviku, kreslení, ručních prací, zpěvu)."

Zdroj: Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.

* Pojem literární učitel

Citujeme z díla Eduarda Světlíka:

"Mnohem reálněji tento problém vidí český básník

Vladimír Janovic: Literární učitel nás samozřejmě ne-

naučí psát, ale řekne nám v pravé chvíli pravé slovo, ať už

o látce, tvaru nebo metodě. Musí to být člověk, к němuž cí-

tíme úctu a obdiv. Možná že nám už něco podobného říka-

li i jiní lidé, ale my jsme z jejich slov nevyposlechli žádné

poselství, protože pro nás nebyli dostatečnou autoritou.

Tento postřeh objasňuje, proč se mnozí autoři ne-

spokojí názory „pouhého" redaktora, ale obracejí se

na uznávané spisovatele. A byli by nejradši, kdyby

jim takový spisovatel na svůj posudek dal ještě ra-

zítko."

Zdroj: SVĚTLÍK, Eduard. Jak zkrotit Pegasa, aneb, O literární tvorbě s humorem. Vyd. 1. Praha: Academia, 2002. 191 s. ISBN 80-200-1042-4.