Likvidace sinic - návod na sestavení ultrazvukového děla

Text dotazu

Vážení, chtěl bych se pustit do likvidace sinic. A proto Vás žádám o laskavé konkrétní zaslání návodu na výrobu ultrazvukového děla. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za projevenou důveru s níž se na nás obracíte, ovšem nejsme si jisti, jestli jsme pro Váš dotaz - návod na sestavení ultrazvukového děla - ta správná instituce.

Nenašli jsme žádnou publikaci, která by obsahovala tento návod a troufáme se i domnívat, že návod nebude veřejně dostupný - jednotlivé informace, které jsme k problematice ničení řas tímto dělem našli, se týkaly většinou laboratorních zkoušek či v praxi spíše vědeckých a zkušebních projektů.
Informace o sestrojení a použití děla jednotlivcem jsme nenašli.

Přesto Vám posíláme nově nalezená fakta, která Vám snad alespoň trochu pomohou či Vám pomohou k rozhodnutí vydat se jinou cestou hubení sinic.
Na stránce
http://www.novinky.cz/veda-skoly/237075-v-brnenske-prehrade-hubi-sinice-ultr
azvukem.html naleznete článek z června minulého roku, který popisuje hubení sinic tzv. kavitací (ve vysokém tempu 24 000 kmitů za sekundu vznikají a zanikají bublinky na ultrazvukové frekvenci). Experiment provedli právě akademičtí pracovníci z českých vysokých škol. Zdá se, že se jedná o metodu úspěšnou, ovšem její aplikace není zcela jednoduchá.

O něco praktičtější a pro Vás snad i použitelnější by mohla být diplomová práce "Využití kavitace v technické praxi" zpracované na Vysokém technickém učení v Brně. Její autor zde mimo jiné podává návrh na sestavení hydraulického obvodu na říčním člunu (v podstatě se jedná o mobilní kavitační stanici), pomocí kterého jsou sinice hubeny. Nejsme technici, tedy nemůžeme odhadnout, do jaké míry je popis návodný v praxi, ovšem jedná se o dokument, který je nejrelevantnější Vašemu dotazu, a který jsme našli.
Diplomovou práci naleznete na adrese
www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=29958 .

Další možností, která se z určitého pohledu jeví jako schůdnější, je pořízení již hotového přístroje na hubení sinic v rybníku. Našli jsme technickou dokumentaci k ultrazvukovému přístroji, který je sice primárně určen pro čištění bazénů, ovšem výrobce uvádí možnost využití také pro jezírka a přírodní rybníky (i když bude pravděpodobně záviset na velikosti rybníka a jeho objemu). Dokumentace je dostupná na adrese eshop.jezirka.info/download/23/pdf/technicka-dokumentace.pdf. Jedná se o výrobek (či distribuci) firmy www.jezirka.info, ovšem nepochybujeme, že informace o přípravcích proti sinicím založeným na principu ultrazvuku získáte i v dalších specializovaných prodejnách, které je možné najít pomocí internetu.
Informace a nabídku ultrazvukových čističek nabízí také např. společnost Elizabeth Pharmacon, viz http://www.elisabeth.cz/www/cz/pristroje/sonic.html.

Doufáme, že Vám uvedené odkazy alespoň trochu pomohly. Pokud budete potřebovat informace, které jsou více technicky zaměřené, můžete využít službu Ptejte se knihovny, kterou poskytuje Národní technická knihovna (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/statni-technicka-knihovna/); v případě vysvětlení fizikálních jevů poté také knihovnu Matematicko-fyzikální fakulty UK (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/matematicko-fyzikalni-fakulta-uk-kn
ihovna/).