Likvidace sinic - návod na sestavení ultrazvukového děla

Text dotazu

Vážení, chtěl bych se pustit do likvidace sinic. A proto Vás žádám o laskavé konkrétní zaslání návodu na výrobu ultrazvukového děla. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za projevenou důveru s níž se na nás obracíte, ovšem nejsme si jisti, jestli jsme pro Váš dotaz - návod na sestavení ultrazvukového děla - ta správná instituce.

Nenašli jsme žádnou publikaci, která by obsahovala tento návod a troufáme se i domnívat, že návod nebude veřejně dostupný - jednotlivé informace, které jsme k problematice ničení řas tímto dělem našli, se týkaly většinou laboratorních zkoušek či v praxi spíše vědeckých a zkušebních projektů.
Informace o sestrojení a použití děla jednotlivcem jsme nenašli.

Přesto Vám posíláme nově nalezená fakta, která Vám snad alespoň trochu pomohou či Vám pomohou k rozhodnutí vydat se jinou cestou hubení sinic.
Na stránce
http://www.novinky.cz/veda-skoly/237075-v-brnenske-prehrade-hubi-sinice-ultr
azvukem.html naleznete článek z června minulého roku, který popisuje hubení sinic tzv. kavitací (ve vysokém tempu 24 000 kmitů za sekundu vznikají a zanikají bublinky na ultrazvukové frekvenci). Experiment provedli právě akademičtí pracovníci z českých vysokých škol. Zdá se, že se jedná o metodu úspěšnou, ovšem její aplikace není zcela jednoduchá.

O něco praktičtější a pro Vás snad i použitelnější by mohla být diplomová práce "Využití kavitace v technické praxi" zpracované na Vysokém technickém učení v Brně. Její autor zde mimo jiné podává návrh na sestavení hydraulického obvodu na říčním člunu (v podstatě se jedná o mobilní kavitační stanici), pomocí kterého jsou sinice hubeny. Nejsme technici, tedy nemůžeme odhadnout, do jaké míry je popis návodný v praxi, ovšem jedná se o dokument, který je nejrelevantnější Vašemu dotazu, a který jsme našli.
Diplomovou práci naleznete na adrese
www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=29958 .

Další možností, která se z určitého pohledu jeví jako schůdnější, je pořízení již hotového přístroje na hubení sinic v rybníku. Našli jsme technickou dokumentaci k ultrazvukovému přístroji, který je sice primárně určen pro čištění bazénů, ovšem výrobce uvádí možnost využití také pro jezírka a přírodní rybníky (i když bude pravděpodobně záviset na velikosti rybníka a jeho objemu). Dokumentace je dostupná na adrese eshop.jezirka.info/download/23/pdf/technicka-dokumentace.pdf. Jedná se o výrobek (či distribuci) firmy www.jezirka.info, ovšem nepochybujeme, že informace o přípravcích proti sinicím založeným na principu ultrazvuku získáte i v dalších specializovaných prodejnách, které je možné najít pomocí internetu.
Informace a nabídku ultrazvukových čističek nabízí také např. společnost Elizabeth Pharmacon, viz http://www.elisabeth.cz/www/cz/pristroje/sonic.html.

Doufáme, že Vám uvedené odkazy alespoň trochu pomohly. Pokud budete potřebovat informace, které jsou více technicky zaměřené, můžete využít službu Ptejte se knihovny, kterou poskytuje Národní technická knihovna (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/statni-technicka-knihovna/); v případě vysvětlení fizikálních jevů poté také knihovnu Matematicko-fyzikální fakulty UK (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/matematicko-fyzikalni-fakulta-uk-kn
ihovna/).

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.07.2012 07:50

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu