Likvidace použitého kuchyňského oleje

Text dotazu

Ráda bych věděla, jak se má správně likvidovat použitý kuchyňský olej v domácnosti tak, aby to bylo co nejekologičtější. Vylít do odpadu? Nalít do skleněné nádoby nebo mikrotenového sáčku a hodit do komunálního odpadu? Nebo jinak?

Odpověď

Likvidace použitého oleje z kuchyně je problém.
Podle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. je původce odpadu povinen zajistit ekologickou likvidaci odpadu. Záleží však na výkladu, zda je původcem odpadu i domácnost. Obecně se olej zařazuje mezi směsný odpad, takže jej lze vyhodit do popelnice v dobře uzavřené nádobě. Vhodnější možností je odevzdat olej do sběrného dvora. Bohužel, ne všechny sběrné dvory tuto službu nabízejí. Zatím je teprve na úrovni úvah zavedení kontejnerů v rámci tříděného odpadu. Vylévání do výlevky je nevhodné. Využití k domovnímu vytápění je riskantní.

Existují firmy, které se zabývají sběrem a využitím použitého oleje z velkoprovozů (potravinářská výroba, restaurace apod.), např. firma Viking http://www.vikinggroup.cz/ či oleje.trutnovsko@gmail.com. Jenže sběrné nádoby jsou obvykle od 50 l.

Dílčí odpovědi na váš dotaz najdete v následujících materiálech.
Posekaná E.: Sběr a recyklace použitých olejů z domácností

Středisko ekologické výchovy Hl. m. Prahy Toulcův dvůr
Jak mohu ekologicky zlikvidovat použitý kuchyňský olej v běžné pražské panelákové domácnosti?

Jak třídit?

Envi Group

Pro kompetentní odpověď doporučujeme, obrátit se s dotazem na Ministerstvo životního prostředí: info@mzp.cz.