Likvidace myší

Text dotazu

Dobrý den, jak prosím opravdu účinně likvidovat myši? Kočku nemám a nechci. Pasti se už (i podle svědectví jiných) nedělají kvalitní, nereagují okamžitě nebo možná vůbec, myš stačí návnadu sebrat či okousat a utéci. (Nebo existuje a funguje kvalitně - mně jen z kresby známá - past v podobě klícky, která uvězní myš celou? Pokud ano, kde se sežene?) Elektrický plašič funguje jen ve svém nejbližším okolí, ne už ve vzdálenějších koutech místnosti, zvlášť ne v místech stíněných nábytkem či jinými předměty. Dobré by snad bylo otrávené zrní, ale prodává se s takovým jedem (nebo přímo takový jed, kterým bych nějakou návnadu otrávila - kde se to sežene?). který myš žádným zápachem ani ničím jiným nevaruje a přitom po něm chcípne myš okamžitě, na místě, aby se nestalo, že někam v místnosti zaleze a bude se tam rozkládat, nebo se dokonce stačí dostat ven a otrávit kočku, sovu apod., která ji sežere? Nebo existuje ještě jiná, skutečně účinná obrana? A pokud existuje a je (i cenově) dostupný nějaký účinný způsob, jak zabránit tomu, že by se po smrti jedné myši ty ostatní „poučily“ a naučily se nástraze vyhýbat? Děkuji.

Odpověď

Pasti na myši je možné sehnat v železářstvích nebo v prodejnách pro zahrádkáře, hobby marketech (OBI apod.), případně v internetových obchodech, např. zde:

http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/pasticky-na-mysi/c-1484/

(Co se týká kvality, asi to bude jako se vším spotřebním zbožím i potravinami v posledních letech.)

Chemické nástrahy je možné koupit v některých drogériích, v prodejnách zahrádkářských potřeb, hobby marketech nebo v internetových obchodech http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/nastrahy-jedy-deratizace/c-1493/

Prodávají se ve formě otráveného zrní, granulí, pasty nebo nově pěny (Racumin FOAM, viz výše citovaný článek Deratizace zemědělských skladů - tradiční a nové rodenticidy). Účinnou látkou je antikoagulant, který zabraňuje srážení krve a hlodavec během několika dní uhyne na vnitřní krvácení. Díky tomu, že neuhyne v místě návnady, nejsou ostatní myši varovány před nebezpečím. Není mi znám přípravek, po kterém by myš uhynula okamžitě (pominu-li tu kočku nebo vzduchovku). K nástrahám bývají někdy přidávány látky na přilákání myši, případně látky odpuzující člověka, aby se zabránilo nechtěnému požití např. dětmi. Také je možné návnadu umístit do tzv. deratizační staničky ( http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/deratizacni-stanicky/c-2080/ ), aby se k ní nedostala jiná zvířata.

V článku "Testace preference pěti typů rodenticidních nástrah na myši domácí" autorů Radka Aulického, Marcely Fraňkové a Václava Stejskala v časopise Krmivářství, roč. 14, č. 3 (2010), s. 14-15, autoři sledovali, kterou z návnad myši preferovaly. Nejlépe přijímaným přípravkem byl Norat ATG (90 % odběru), dále Lanirat G (60 % odběru), Storm WBB (30 %), Hubex L (10 %) a Baraki (3 %). Preferovány byly přípravky, u nichž jsou základním plnidlem obiloviny v podobě šrotů. Sledování probíhalo v přípravně jadrných krmiv pro dojnice.

Obecné zásady deratizačních - regulačních opatření (v chovech hospodářských zvířat se zřetelem na chov drůbeže) jsou uvedeny v článku "Problematika škodlivých savců v chovu drůbeže" autora Pavla Rödla v časopise Drůbežář - hydinár, roč. 7, č. 4 (2013), s. 2, 4, 6-[7]. Jedná se hlavně o eliminaci rizik pro nejbližší okolí a necílové organismy. Znamená to nástrahy bezpečně fixovat v deratizačních staničkách. Hlodavcům se tak zabrání nástrahy roznášet do okolí a vytvářet druhotné zásoby na nečekaných a nekontrolovatelných místech. Volnému pohybu intoxikovaných hlodavců, kteří představují riziko pro své potenciální predátory, však zabránit nelze. Mechanická deratizace je pro okolní prostředí relativně bezpečná. Pro cílové druhy může být i účinná, pokud je ovšem fundovaně provedená. Běžné sklapovací pérové pasti je možné klást i ve skupinách tak, aby se cílový jedinec chytil i při pouhém probíhání. Pro tyto účely je lépe klást pasti takovým způsobem, aby se probíhající jedinec chytil nejenom např. za nohu, ale aby byl vhodně situovanou další pastí v blízkosti skutečně usmrcen a nedocházelo k jeho nepřiměřenému a nedůstojnému týrání. Hlavní výhodu tohoto způsobu lze spatřovat v tom, že nevyžaduje denní kontroly a následné usmrcování, jako je tomu při odchytu do tzv. živolovek. (pozor - utopení ve vodě je klasifikováno jako týrání a příslušnými zákony je zakázáno).

Ochrana zdraví a bezpečnost při práci jsou řešeny zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-258

hlava III - Předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění, díl 2 - Ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-258#cast1-hlava3-dil2

S pozdravem

Použité zdroje

Krmivářství, roč. 14, č. 3 (2010), s. 14-15, Drůbežář - hydinár, roč. 7, č. 4 (2013), s. 2, 4, 6-[7]